Dostawa kurierem następnego dnia roboczego
Darmowa dostawa od 299 zł
30 dni na zwrot

Płaska główka u dziecka – czy to jest problem?

Poduszka na płaską główkę dla niemowląt Mimos

 

 

Dzieci, to nasze największy skarb. Troszczymy się o nie od momentu narodzin, obserwując jak rozwijają się z dnia na dzień. W okresie noworodkowym i niemowlęcym należy szczególnie uważać na swoją pociechę, ze względu na jej delikatny układ kostny. Tu szczególnie ważna jest główka dziecka. W wielu przypadkach bowiem mamy do czynienia z chorobami, które objawiają się jej zniekształceniem.

 

Plagiocefalia i nie tylko

Jednym z najbardziej znanych rodzajów deformacji główki dziecka, jest plagiocefalia - inaczej nazywana „efektem płaskiej główki” lub „skośnogłowiem”. W przypadku tej dolegliwości, istotna jest szybka diagnostyka, która umożliwia podjęcie skutecznego leczenia. Przyczyn plagiocefalii może być wiele. W wielu przypadkach jest to uwarunkowanie genetyczne, ale może być spowodowane  również częstym układaniem dziecka w pozycji na plecach, a także kręczem szyi, który jest wrodzoną dystrofią mięśniową.

 

Głównym objawem plagiocefalii jest oczywiście płaska główka, jednak oprócz tego, występują takie objawy jak: powiększone jedno oko (samo ułożenie oczy jest asymetryczne), asymetryczne ułożenie uszu, uwydatniony jeden policzek, czy uwydatnione czoło.

 

Dolichocefalia inaczej "płaskogłowość", to kolejną deformacją, z jaką możemy się spotkać. Objawia się ona bocznym spłaszczeniem głowy i najczęściej występuje u wcześniaków lub dzieci, których głowa zaklinowała się w czasie porodu pod żebrami mamy. Z kolei brachycefalia, to schorzenie nazywane inaczej „krótkogłowością”. W przypadku tej dolegliwości główka dziecka z tyłu jest jednocześnie płaska i szeroka.

 

 

Poduszka na płaską główkę dziecka Babymoov Lovenest

Skąd się bierze płaska główka?

Układ kostny dziecka w jego pierwszych miesiącach życia jest bardzo delikatny. Główka dziecka jest bardzo miękka i plastyczna, a zbyt długie przebywanie malucha w jednej może prowadzić do jej zniekształcenia.

 

 

Jak z tym walczyć?

W ostatnim czasie pojawiła się kampania promująca układanie dziecka na plecach. Zdaniem lekarzy oraz specjalistów, jest to najbezpieczniejsza pozycja dla dziecka. Pozwala ona na zminimalizowanie zagrożenia syndromem śmierci łóżeczkowej. Niestety pozycja ta ma również wpływ na kształt główki dziecka. Przyczynia się do powstania problemu plagiocefalii ułożeniowej (płaska główka z tyłu).

 

W związku z tym najbardziej optymalną  wydaje się być pozycja na brzuchu. Często jednak dziecko nie czuje się komfortowo w tej pozycji i szybko się niecierpliwi. Jest na to sposób, mianowicie układanie dziecka na macie, złożonym kocyku czy kolanach tak, aby dziecko samo polubiło te pozycje. Leżenie dziecka na brzuchu zwiększa jego umiejętności samodzielnej zmiany pozycji (np. przewracania się z brzucha na plecy). Można również układać dziecko po różnych stronach tak, aby zbyt długo nie przebywało w jednej pozycji zwłaszcza w czasie snu.

 

 

Poduszki specjalistyczne dla niemowląt

Poduszki specjalistyczne - ortopedyczne dla niemowląt, to kolejne rozwiązanie, które może zapobiec m.in. plagiocefalii. Poduszki sprawiają, że główka dziecka zachowuje swój naturalny kształt bez względu na pozycję, w której aktualnie się znajduje. Główka nie odkształca się pod wpływem nacisku, ponieważ jest on równomiernie rozkładany na całą powierzchnię. Do czołowych producentów należą Mimos, Babymoove. Rodzice nie muszą pamiętać o konieczności przekładania malucha, czy obracania jego główki.