Dostawa kurierem następnego dnia roboczego
Darmowa dostawa od 299 zł
30 dni na zwrot
MARZEC 2021

Co nam daje drzemka w ciągu dnia?

Wielu naukowców wypowiadało się na temat wad i zalet drzemki. Prowadzono badania na różnych grupach wiekowych i w różnych rejonach świata. Drzemka ma zbawienny wpływ na regenerację sił w ciągu dnia, ale nie każdy powinien z niej korzystać. Sprawdź, co powinieneś wiedzieć o drzemce, zanim wprowadzisz ją do swojego planu dnia.

Od czego zależy efektywny sen?

Dorosły człowiek powinien spać około 8 h na dobę. Czas ten jest optymalny i daje największą szansę na pełną regenerację organizmu. Niestety w dzisiejszym zabieganym świecie, nie zawsze możemy sobie pozwolić na tak długi sen w nocy. Nadmiar obowiązków powoduje, że coraz dłużej pracujemy, a nadprogramowe godziny przesuwają naszą porę na sen.
 
Dodatkowo związany z tempem życia stres również jest przyczyną problemów z zasypianiem. Zamiast spać wygodnie w łóżku, natrętne myśli o kolejnych zadaniach i obowiązkach domowych uniemożliwiają nam zasypianie.
 
Na efektywność snu wpływa również materac, poduszka czy kołdra. Źle dobrana poduszka do pozycji snu, czy zbyt miękki materac może spowodować częste wybudzanie. Tak samo jest ze zbyt ciepłą kołdrą lub zbyt cienką. Wybudzać w nocy może zarówno zbyt wysoka temperatura otoczenia, jak i zbyt niska. Tak przerywany sen powoduje, że trudniej jest zapaść nam w fazę głębokiego snu, a to właśnie ona jest potrzebna do regeneracji organizmu. 
 
Po źle przespanej nocy lub zbyt krótkim śnie zaczynają tworzyć się niedobory snu. Twój organizm przypomina Ci o nich szczególnie w porze wczesnego popołudnia. 
 

Drzemka w ciągu dnia – efekty

Około godziny 15 czy 16 Twoja koncentracja i kreatywność zaczynają spadać. Nie tylko coraz trudniej jest Ci się skupić, ale także zapamiętać najprostsze rzeczy. Jesteś rozproszony, a przedmioty same wypadają Ci z rąk. To oznaki, że potrzebujesz drzemki. 
 
Według naukowców istnieje wiele zalet spania w dzień. Dzięki niej nabierasz energii na drugą część dnia. Będziesz skoncentrowany do późnych godzin wieczornych. Twoja kreatywność na nowo się obudzi, a stres zniknie.
 
Ponadto drzemki w ciągu dnia pozwolą Ci uzupełnić niedobory snu, spowodowane przerywanym lub zbyt krótkim snem w nocy. Podczas drzemki wszystkie nabyte informacje z rana “układają się”, a Ty po obudzeniu jesteś w stanie zapamiętać jeszcze więcej. To ważna informacja szczególnie dla uczniów i studentów. Drzemka w ciągu dnia wpływa również pozytywnie na układ krwionośny. 
 

Dla kogo drzemka jest dobrym rozwiązaniem?

Choć zalet drzemki jest wiele, nie dla każdego jest ona wskazana. Nie powinny decydować się na nią osoby cierpiące na bezsenność. Drzemki mogą zaburzyć dobowy rytm organizmu i jeszcze bardziej pogłębić problem. 
 
Nie zalecane są również osobom starszym. Wraz z wiekiem spada zapotrzebowanie na sen. Seniorzy śpią około 6 h na dobę. Warto, aby ten czas przeznaczyć na dłuższy i spokojniejszy sen w nocy. Drzemka mogłaby jedynie skrócić nocny odpoczynek.
 

O czym warto pamiętać, decydując się na drzemkę?

Istnieje jednak kilka ważnych szczegółów, które warto zapamiętać, aby korzystać z zalet popołudniowej drzemki. Wiele osób zastanawia się, ile powinna trwać drzemka. Naukowcy to zbadali i twierdzą, że optymalna długość drzemki wynosi 15-20 min. Wszystko zależy od organizmu, jednak najważniejsze jest, aby wstać, zanim organizm przejdzie w fazę głębokiego snu. To zazwyczaj następuje po upływie 20-30 min. Warto zatem sprawdzić, jaka długość drzemki jest najlepsza dla Ciebie. Może wystarczyć Ci 10 min, a może potrzebujesz 25 min, aby w pełni odpocząć i nabrać sił. 
 
Przed drzemką warto nastawić budzik. Po zbyt długiej drzemce wstaniesz zmęczony i rozespany, zamiast pełen energii i sił. Ważna jest również pora dnia, o której zdecydujesz się na drzemkę. Wczesne popołudnie wydaje się najlepszą porą. Ważne, aby nie ucinać sobie drzemki później niż 4 godziny przed nocnym snem.
 
Podobnie jak podczas snu w nocy, warto zadbać o odpowiednią poduszkę i nakrycie. Wybierz wygodną poduszkę do spania i ciepły koc lub kołdrę. W ciągu drzemki organizm również się wychładza. 
 
Aby mieć pewność, że wstaniesz wypoczęty, podłóż pod głowę poduszkę ortopedyczną z pianki sprężystej. Jej największą zaletą jest odpowiedni profil. Dzięki niemu Twój kręgosłup jest podtrzymywany w naturalnej pozycji podczas snu. Możesz więc zapomnieć o bólu karku czy napięciach mięśniowych ograniczających Twoją mobilność. 
 
Na popołudniową drzemkę świetnie nadają się poduszki memory firmy Valde. To renomowana marka specjalizująca się w produkcji poduszek ortopedycznych. Jej produkty cechują się wysoką jakością materiałów i świetnym dopasowaniem do preferowanej pozycji snu czy długości barku. Dzięki temu możesz wybrać poduszkę idealnie dopasowaną do Ciebie. 
 
Popołudniowa drzemka niesie ze sobą wiele zalet dla zdrowia i dobrego samopoczucia. Warto z niej korzystać mądrze. Nie przedłużaj jej niepotrzebnie. Zadbaj także o wygodę podczas snu. Dzięki temu unikniesz napięć mięśniowych i bólu karku czy kręgosłupa, który doskwierałby Ci do końca dnia. Zregeneruj swoje siły podczas drzemki i zachowaj energię na dalszą część dnia.