Czy warto kupić poduszkę puchową?

Poduszki puchowe

 

Szukasz idealnej poduszki dla siebie lub bliskiej osoby? Poduszki z puchu od wieków były uważane za jedne z najzdrowszych i najbardziej komfortowych. Puch to wyjątkowy materiał - lekki i trójwymiarowy, pobiera powietrze z otoczenia i je magazynuje, dzięki czemu tak dobrze trzyma ciepło. Od kilku lat krąży jednak mit, że nie są one zdrowe dla kręgosłupa. Czy tkwi w nim ziarnko prawdy?

 

Jakie zalety i wady poduszek puchowych? Czym kierować się podczas zakupu takiej poduszki? Jak o nią dbać? Zapraszamy do lektury!

 

 

Poduszki puchowe - wady i zalety

 

Poduszki z puchu zostały przetestowane przez wiele pokoleń i nadal nie tracą na popularności. Jakie cechy zachęcają do zakupu takiej poduszki?

 

  • Naturalny izolator ciepła

Pomimo ogromnego postępu techniki, nadal nie wynaleziono materiału, który lepiej izolowałby ciepło, niż puch. Jego dodatkową zaletą jest to, że potrafi reagować na zmiany temperatury - zarówno Twojego ciała, jak i otoczenia. Puch zapewnia więc odpowiednią regulację temperatury podczas snu. Zimą emituje przyjemne ciepło, a latem - chroni przed przegrzaniem.

 

  • Ekologiczne i naturalne

Do ich produkcji nie potrzeba żadnej chemii ani szkodliwych dla środowiska substancji.

 

  • Mogą służyć przez wiele lat

Poduszki z puchu posłużą przez wiele lat, pod warunkiem że będziesz o nie odpowiednio dbać - regularnie wietrzyć i czyścić.

 

  • Zapewnia właściwą cyrkulację powietrza

Puch, jako produkt naturalny, skutecznie absorbuje wilgoć oraz zapewnia odpowiednią cyrkulację powietrza. Te cechy sprawiają, że gdy używasz poduszki puchowej, istnieje o wiele mniejsze prawdopodobieństwo, że się spocisz.

 

  • Dopasowuje się do ciała

Puch to miękki, ciepły, przyjemny w dotyku, a równocześnie sprężysty materiał. Dopasowuje się do kształtu ciała, zapewniając właściwe wsparcie dla barków i karku. Wbrew pozorom, poduszki z puchu różnią się między sobą nie tylko wymiarami, ale też wysokością, dlatego możesz dobrać odpowiednią do swojej budowy ciała. Dobrze dopasowana poduszka z puchu nie szkodzi kręgosłupowi!

 

Dlaczego więc w ostatnich latach poduszki z pierza zyskały złą sławę? Winni są przede wszystkim producenci kiepskiej jakości poduszek, które na poziomie produkcji nie są odtłuszczane, oczyszczane i dezynfekowane. Tego typu poduszki mogą uczulać i zagrażać zdrowiu osoby podatnej na alergię.

 

Druga wada to kwestia pielęgnacji - poduszka puchowa wymaga specjalnego traktowania. Należy ją regularnie wietrzyć, a także oddawać do czyszczenia w zakładach pierzarskich. Poduszek z puchu nie można prać w pralce - ich wnętrze może się przez to zbić, stracić sprężystość i wszystkie swoje zalety.

 

 

Jak wybrać poduszkę puchową?

 

Zastanawiasz się, jaka poduszka puchowa jest najlepsza? Czym kierować się podczas jej wyboru? Przygotowaliśmy dla Ciebie listę wskazówek, które pomogą Ci kupić idealną poduszkę puchową. Jeśli do tej pory poduszka puchowa kojarzyła Ci się z płaską, nieprzyjemnie pachnącą i obłażącą pierzem częścią pościeli, czas to zmienić!

 

  1. Poduszka jednokomorowa czy wielokomorowa

Zdecydowana większość poduszek puchowych posiada 3 komory. Zwykle komory te różnią się nieco rodzajem wypełnienia - np. dwie wypełnia się puchem, trzecią - środkową - pierzem. Taki manewr zapobiega zapadaniu się poduszki. Trzykomorowa poduszka zachowuje swoją wysokość i właściwie podtrzymuje Twoją głowę.

 

  1. Puch czy pierze

Nie każdy wie, że poduszka z pierza to nie to samo, co poduszka z puchu. Czym się różnią? Puch to poszycie piór dorosłych ptaków - miękkie, delikatne, ciepłe i bardzo lekkie. Pierze to pióra zmieszane z puchem - nieco twardsze, ale również bardziej sprężyste, zapewnia więc lepszą amortyzację. Dobre rozwiązanie to połączenie zalet obu tych materiałów - tak jest w przypadku poduszek z półpuchu.

 

  1. Puch gęsi czy kaczy

Puch pozyskuje się od ptactwa, takiego jak kaczki i gęsi. Jego jakość zależy od parametrów izolacyjnych, które wykazuje. W tej kwestii puch gęsi zdecydowanie przewyższa kaczy. Charakteryzuje się on również dużo wyższą mocą rozprężania, dzięki czemu poduszka z puchu gęsiego nie będzie płaska. Puch gęsi szybko odprowadza wilgoć, przez co zapobiega poceniu, a także powstawaniu pleśni.

 

  1. Proces produkcji

Poduszki naturalne muszą być produkowane z zachowaniem najbardziej rygorystycznych wymogów - od doboru materiału, po zaawansowane procesy oczyszczania. Dzięki temu, puch jest bezzapachowy, sprężysty, miękki i lekki.

 

  1. Obszycie

Poduszka puchowa powinna posiadać specjalnie tkane, puchoszczelne obszycie, które zapobiega wydostawaniu się nawet najdrobniejszych cząstek puchu przez poszewkę poduszki. Równocześnie, materiał musi optymalnie przepuszczać powietrze i odprowadzać wilgoć. Dlatego właśnie najlepiej sprawdzą się naturalne tkaniny - głównie bawełna, jednak technologicznie udoskonalona, np. z domieszką włókien termoaktywnych lub antyalergicznego srebra.

 

 

Jak dbać o poduszkę puchową?

 

Wiele osób zastanawia się, jak wyprać poduszkę puchową? W przypadku puchu, pielęgnacja ma kluczowe znaczenie. Podstawowym sposobem konserwacji jest wietrzenie i roztrzepywanie, które pozwoli zachować sprężystość poduszki. Gruntowne czyszczenie lepiej powierzyć specjalnemu zakładowi pierzarskiemu, w którym puch i poszycie zostaną wyczyszczone osobno za pomocą odpowiednich maszyn.