Dostawa kurierem następnego dnia roboczego
Darmowa dostawa od 299 zł
30 dni na zwrot
SIERPIEŃ 2021

Ergonomiczne stanowisko pracy – jak stworzyć?

Warunki, w jakich pracuje człowiek, bezpośrednio wpływają na jego komfort, koncentrację i motywację, a to przekłada się na jego skuteczność. W dobie coraz powszechniejszej pracy biurowej zachowanie ergonomii stanowiska pracy jest niezwykle ważne. Praca siedząca wymaga od pracownika spędzania kilku godzin w jednej pozycji, co może doprowadzić do wielu schorzeń, a nawet czasowego wykluczenia z pracy.
 

Praca siedząca – zagrożenia

Obecnie coraz więcej osób podejmuje pracę, która wymaga od nich spędzania wielu godzin przed monitorem komputera. Dotyczy to zarówno osób wykonujących pracę stacjonarną w biurach, jak i osób samozatrudnionych lub podejmujących pracę zdalną. W pierwszym przypadku to pracodawca powinien zorganizować stanowisko pracy tak, aby było jak najlepiej dostosowane do potrzeb pracownika. W przypadku osób pracujących w domu muszą oni samodzielnie zorganizować miejsce zapewniające im komfort podczas pracy.
 

Siedzący tryb życia i wynikające z niego schorzenia są problemem XXI wieku. Coraz więcej osób w różnym wieku skarży się na wady postawy, problemy z widzeniem – w tym na najpopularniejszy syndrom suchego oka czy cyfrowe zmęczenie oczu. Po dłuższym okresie pracy za biurkiem może dojść do wystąpienia żylaków i hemoroidów, które spowodowane są długotrwałym uciskiem na żyły nóg i miednicy. Z kolei napięcia mięśniowe i ból głowy stają się już niemal codziennością osób pracujących w pozycji siedzącej. Jak tego uniknąć?
 

Jak powinno wyglądać ergonomiczne stanowisko pracy?

Osoba wypoczęta, nieskarżąca się na dolegliwości ze strony pleców czy oczu będzie zawsze lepiej skoncentrowana i tym samym wydajniejsza. Dzięki temu swoje obowiązki w pracy wykona szybciej z większą przyjemnością. Aby stan ten utrzymywał się każdego dnia, należy dobrze zorganizować stanowisko pracy według zasad ergonomii. Co to właściwie znaczy?
 

Ergonomia to „nauka zajmująca się zasadami i metodami dostosowania urządzeń i narzędzi do cech fizycznych i psychicznych człowieka” – jak można przeczytać w słowniku. Przekładając to na stanowisko pracy biurowej, należy każdy element otoczenia dostosować do osoby przy nim pracującej.
 

  • Światło – najlepiej, aby było naturalne. Okno powinno znajdować się za lub obok monitora. W przypadku pracy po zmroku każde biuro powinno mieć osobne oświetlenie w postaci lampki biurkowej.
  • Biurko – powinno być na tyle szerokie, aby zmieściło wszelkie narzędzia do pracy, komputer, a oprócz tego pozostawiało sporo wolnego miejsca, choćby na swobodne ułożenie rąk.
  • Monitor – powinien być oddalony od twarzy pracownika na odległość od 40 do 75 cm.
  • Krzesło – najważniejszy element wpływający na zachowanie prawidłowej pozycji podczas pracy przy biurku. Krzesło biurowe powinno być na kółkach i mieć oparcie przynajmniej do wysokości łopatek. Ponadto powinno mieć regulowane odchylenie oparcia, wysokości i podłokietników.
     

Dostosowanie tych elementów do potrzeb i cech konkretnej osoby jest bardzo ważne. Jednak nawet to nie daje gwarancji, że po kilku godzinach za biurkiem nie zaczniesz się garbić i podpierać na łokciach, przysuwając tym samym wzrok do monitora.
 

W zachowaniu prawidłowej pozycji przy biurku mogą pomóc poduszki do siedzenia. Nie są one na stałe przytwierdzone do krzesła. Dzięki czemu niezależnie od miejsca, w którym pracujesz, możesz zabrać je ze sobą.
 

Nakładka na krzesło biurowe – zachowaj pozycję wyprostowaną

Poduszka do pracy przy komputerze ma wiele zalet. Zwiększa komfort siedzenia przy biurku niezależnie od rodzaju fotela. Ponadto dzięki niej łatwiej jest zachować pozycję wyprostowaną. Niweluje napięcia mięśniowe, które są przyczyną bólu pleców i karku. Poduszka do siedzenia przy biurku w zależności od rodzaju może wspierać prawidłową pozycję miednicy bądź dawać oparcie każdemu odcinkowi kręgosłupa. Bardzo popularna i wygodna jest także nakładka na krzesło biurowe, która łączy obie funkcje.
 

Wśród poduszek do siedzenia znajdziesz poduszkę lędźwiową na fotel. Wspiera głównie odcinek lędźwiowy kręgosłupa, który jest najbardziej narażony na zwyrodnienia. Zalecana jest nie tylko osobom pracującym przy biurku, ale i kierowcom. Osoby borykające się z bólem tego odcinka kręgosłupa po jej zastosowaniu odczuwają sporą ulgę.
 

Największy wybór jest wśród poduszek ortopedycznych do siedzenia. Możesz wybrać specjalny klin, który pozwoli Ci utrzymać miednicę w prawidłowej pozycji. Wykonany jest z pianki poliuretanowej, która zachowuje swój kształt i zapewnia prawidłowy przepływ powietrza. Możesz sięgnąć także po pneumatyczną poduszkę do siedzenia. Wypełniona jest powietrzem, co wymusza na siedzącym nieustanną korekcję postawy. Dzięki temu mięśnie pleców są cały czas w ruchu. Unikasz w ten sposób napięcia i bólu.
 

Nakładka na krzesło biurowe zwiększa ergonomię każdego stanowiska pracy. Dzięki niej zachowasz prawidłową postawę przy pracy, co zmniejszy napięcie mięśni przykręgosłupowych i pozwoli uniknąć bólu w odcinku lędźwiowym czy szyjnym kręgosłupa. Oprócz dobrze zaopatrzonego krzesła biurowego zadbaj także o odpowiednie oświetlenie i biurko.