Dostawa kurierem następnego dnia roboczego
Darmowa dostawa od 299 zł
30 dni na zwrot
LIPIEC 2021

Ile śpią noworodki?

Sen to niezwykle ważna kwestia dla rozwoju noworodka, która często… spędza sen z powiek jego rodziców. Wielokrotne nocne pobudki sprawiają, że rodzice czują się wykończeni i zaczynają się zastanawiać, czy sen ich malucha przebiega prawidłowo. W poszukiwaniu rzetelnych informacji natrafiają na różnorakie poradniki, które wiążą sen małego człowieka z porami karmienia lub radzą, jak wprowadzać wieczorne rytuały. Młodzi rodzice zazwyczaj czują się zagubieni w natłoku informacji i próbując “przestawić” swoje dziecko na określone pory snu, nabawiają się jeszcze więcej nerwów i frustracji.

 

Ile więc właściwie powinien przesypiać noworodek? Choć nie jest problemem ramowe określenie ilości godzin, które maluch powinien przesypiać, ustalenie dokładnej długości drzemek jest praktycznie niemożliwe. Każdy noworodek ma swój indywidualny rytm, który przeniósł do życia “poza brzuchem” jeszcze z czasów płodowych. Są dzieci, które śpią bardzo długo, a inne mają płytki i krótki sen. Nauczenie się pór dnia i nocy trwa kilka miesięcy, a na stabilizację snu niedawno narodzonego maluszka trzeba poczekać przynajmniej 3 miesiące.

 

Czy to oznacza, że nie masz żadnego wpływu na to, czy Twój dzidziuś dobrze się wyśpi? Na szczęście, jest kilka rzeczy, o które bez problemu zadbasz. Dowiedz się, ile łącznie w ciągu doby powinien spać noworodek i co możesz zrobić, aby ułatwić mu zasypianie i uczynić sen malucha bardziej komfortowym.

Ile śpi noworodek? Orientacyjny przewodnik według wieku

Każde dziecko potrzebuje nieco innej ilości snu i odpoczynku, jednak statystycznie dzieci w podobnym wieku przesypiają zbliżoną ilość godzin. Twoje dziecko będzie przesypiać:

 

  • od 16 do 20 godzin na dobę od narodzin do ukończenia 1 miesiąca życia,

 

  • około 15 - 16 godzin na dobę w wieku 6 tygodni,

 

  • od 9 do 12 godzin w ciągu nocy + 2 drzemki w ciągu dnia, gdy skończy 4 miesiące,

 

  • około 11 godzin w ciągu nocy + 2 drzemki w ciągu dnia, gdy skończy pół roku,

 

  • od 11 do 12 godzin w ciągu nocy + 2 drzemki w ciągu dnia w wieku 9 miesięcy,

 

  • około 10 godzin w ciągu nocy + dwie drzemki w ciągu dnia, gdy skończy pierwszy rok życia.

 

Patrząc na powyższe ramy czasowe, pamiętaj, że Twoje dziecko to indywidualność i jego długość snu może się nieco różnić. Zdarza się na przykład, że kilkumiesięczne niemowlęta śpią słabo w ciągu nocy, a rekompensują to sobie długimi drzemkami w ciągu dnia. Jest to szczególnie niewygodne dla jego rodziców, jednak im starsze dziecko, tym większa szansa na nauczenie go stałości pewnych punktów dnia i wyregulowanie pór drzemek i nocnego odpoczynku.

 

Ile średnio trwa drzemka noworodka?

W pierwszych miesiącach życia noworodki mają bardzo krótkie czasy czuwania - nie są w stanie wytrzymać dłuższej aktywności, niż kilkadziesiąt minut. Po tym czasie potrzebują się zdrzemnąć. Czas drzemki zwykle nie jest zbyt długi, ponieważ maluch szybko trawi mleko (zwłaszcza jeśli jest karmiony piersią) i robi się głodny.

 

Drzemka trwa więc zwykle około 2-3 godziny, zdarza się jednak, że maluch zapadnie w głębszy sen i prześpi porę karmienia. O ile nie zdarza się to zbyt często, nie jest to powód do niepokoju. Organizm maluszka doskonale wie, jakie są jego potrzeby i nie należy go wybudzać - wystarczy karmić na żądanie.

 

Pamiętaj, że w pierwszym roku życia sen niemowlęcia zmienia się dynamicznie, dlatego musisz się przygotować na częste zmiany w planie dnia. Narzucanie dziecku sztywnego planu zbyt wcześnie nie jest dobrym pomysłem. Jeśli będziesz wymuszać na maluszku pory wybudzania i usypiania, może stać się płaczliwy, marudny, a nawet mieć problemy ze spokojnym zapadnięciem w sen.

Jak ułatwić maluszkowi zasypianie?

Wiesz już, że nie musisz sugerować się rytmem dnia innych dzieci w wieku Twojego maluszka i próbować na siłę wprowadzać takich zasad w życie. Możesz jednak zadbać o kilka ważnych elementów, aby uczynić jego sen bardziej komfortowym:

 

  • układaj dziecko do snu na plecach, na stabilnej powierzchni. W początkowych miesiącach życia nie zostawiaj dziecka bez opieki podczas snu na brzuchu - istnieje ryzyko uduszenia się,

 

  • aby zapewnić noworodkowi prawidłowy rozwój, podczas czuwania kładź go dużo na brzuszku - w przeciwieństwie do czasu snu, który spędza głównie na plecach,

 

  • zadbaj, aby temperatura powietrza w pokoju maluszka wynosiła około 22 ºC,

 

  • regularnie wietrz pomieszczenie,

 

  • nie zostawiaj śpiącego noworodka w mocnym słońcu,

 

  • zanim uśpisz malucha, zawsze zmień mu pieluszkę i nakarm go,

 

  • aby nic nie przeszkadzało maluszkowi w swobodnym oddychaniu podczas snu, trzymaj pluszaki i smoczki poza łóżeczkiem,

 

  • pomóż dziecku nauczyć się pór dnia i nocy, utrzymując jasność w ciągu dnia, a w nocy zaciemniając pomieszczenie. Ma to związek z melatoniną, czyli hormonem snu, której wydzielanie jest regulowane przez cykl światło-ciemność,

 

  • karm maluszka na żądanie - nie próbuj na siłę wydłużać lub skracać przerw pomiędzy karmieniami.

 

Pamiętaj również o przygotowaniu komfortowego miejsca do spania dla noworodka. Kup mu odpowiedni materacyk o optymalnej twardości, a także poduszkę dostosowaną do jego maleńkiej główki. Pamiętaj, że noworodki nie powinny spać na grubych poduszkach, w które mogłyby się zapadać, co grozi uduszeniem.

 

Najlepszym wyborem będzie specjalna poduszka dla noworodka, np. Babymoov Lovenest lub Mimos. Są one wyprofilowane w sposób wspierający pozycję leżącą i mogą być stosowane od pierwszych dni życia. Dodatkowa zaleta takich poduszek to zapobieganie oraz korygowanie już istniejących zniekształceń głowy u noworodków. Inwestując w taką poduszkę, masz pewność, że unikniesz takich problemów, jak główka spłaszczona przez długotrwałe leżenie na plecach.