Jaka poduszka dla nastolatka?

Poduszki dla nastolatka

 

 

Wybór poduszki dla dorastającego syna lub córki nie jest łatwy. Z półek krzyczą do Ciebie hasła: “antyalergiczna”, “ortopedyczna”, “antybakteryjna”, “z naturalnym wypełnieniem”, “łatwa do prania w pralce”. Która jest najlepsza?

 

Najważniejsze, co powinieneś wziąć pod uwagę, to aspekt zdrowotny. Okres dojrzewania to czas dużych zmian - również w układzie kostnym. To właśnie w tym czasie często dochodzi do powstawania wad postawy, np. skoliozy (zwłaszcza u dziewcząt), a także złych nawyków, np. garbienia lub pochylania głowy w jedną stronę.

 

Jeśli zauważysz cokolwiek, co Cię niepokoi, warto skonsultować to z ortopedą lub fizjoterapeutą, który pomoże Ci dobrać specjalną poduszkę, pomagającą utrzymać właściwą pozycję kręgosłupa w czasie snu. Zdarza się jednak, że długi czas oczekiwania na konsultację zmusza Cię do szybkiego podjęcia decyzji.

 

Jaką poduszkę wybrać, aby skorygować postawę nastolatka? Co należy wziąć pod uwagę, dokonując wyboru? Jak dobrać poduszkę dla alergika czy astmatyka? Mamy dla Ciebie praktyczne porady, dzięki którym łatwo dobierzesz idealną poduszkę dla swojego dziecka!

 

 

 

Poduszka dla nastolatka - 5 praktycznych porad

 

Wybierając poduszkę dla nastolatka, warto kierować się kilkoma kryteriami:

 

  1. Wypełnienie

Na rynku dostępne są poduszki z naturalnego puchu, półpuchu, wypełnienia roślinnego (np. łuski gryczanej lub orkiszowej) lub wypełnienia syntetycznego oraz najpopularniejszego w ostatnich latach - piankowego.

 

Puch dobrych firm, np. Paradies, jest odpowiednio oczyszczony dzięki nowoczesnym technologiom i nadaje się nawet dla alergika. Antyalergicznie działa również wypełnienie roślinne, które dodatkowo dopasowuje się do kształtu ciała, jak np. w poduszkach Balanssen. Naturalne wypełnienia świetnie odprowadzają wilgoć i pomogą ograniczyć pocenie, które jest częstym problemem w okresie dojrzewania.

 

Jeśli jednak naturalne wypełnienia wydają Ci się trudne w czyszczeniu, możesz sięgnąć po syntetyczne, np. włókna kulkowe, piankę poliuretanową lub piankę z pamięcią.

 

  1. Kształt

Masz do wyboru poduszki klasyczne lub ortopedyczne. Te pierwsze mają kształt prostokąta i różnią się wypełnieniem oraz twardością. Te drugie posiadają specjalnie wyprofilowaną krawędź, która doskonale sprawdzi się dla dziecka z tendencjami do wad postawy.

 

Jeśli Twój nastolatek ma problemy laryngologiczne, astmatyczne lub pulmonologiczne, dobierz dla niego wyższą poduszkę. Ułatwi mu to oddychanie podczas snu.

 

  1. Marka

Poduszkę dla nastolatka lepiej wybrać spośród marek, które specjalizują się w szyciu tego rodzaju produktów. Zrezygnuj z tanich poduszek z marketu - zwykle szybko tracą swój kształt, a materiały, z których je wykonano, nie posiadają żadnych certyfikatów i mogą posiadać szkodliwe substancje lub powodować alergię.

 

Producenci, którym możesz zaufać posiadają produkty, które zwykle mają status wyrobu medycznego, co gwarantuje regularne testy i skuteczność wyrobów. Wybieraj spośród takich marek, jak Sissel, Paradies, Balanssen, Perdomire, Valde, Dr Sapporo lub Mollyflex.

 

  1. Pozycja, w jakiej śpi dziecko

Nie każda poduszka nadaje się do spania w każdej pozycji. Najczęściej przyjmowana to ta na boku. Jeśli Twoje dziecko najczęściej śpi w ten sposób, idealna dla niego będzie poduszka o wyższej krawędzi, np. Sissel lub Valde.

 

Gdy masz w domu nastolatka uwielbiającego spanie na plecach, najlepsze będą dla niego płaskie poduszki - klasyczne lub ortopedyczne, np. Mollyflex Classic. Zadbaj, aby dziecko unikało spania na brzuchu - to najbardziej niekorzystna pozycja dla kręgosłupa i narządów wewnętrznych.

 

A co zrobić, jeśli Twój nastolatek często zmienia pozycję? Kup mu poduszkę uniwersalną, np. Dr Sapporo Bossanova.

 

  1. Budowa ciała nastolatka

Dzieci w wieku dojrzewania bywają bardzo różne - od drobnych, z wąskimi ramionami, przez te o przeciętnej budowie, aż po wysokich, o szerokich barkach i większej masie ciała. Jak odpowiednio dobrać poduszkę do budowy ciała? Sytuację utrudnia fakt, że nastolatki szybko rosną i zmieniają się.

 

Poduszka powinna mieć różną wysokość w zależności od masy ciała i szerokości barków. Jeśli jesteś rodzicem drobnego nastolatka, wchodzącego dopiero w okres dojrzewania, sprawdź, czy najlepsza dla niego nie będzie jeszcze poduszka dziecięca, np. Sissel Bambini o wysokości 9 cm lub Perdormire Super Soft również o wysokości 9 cm.

 

Dla starszego dziecka wybierz poduszkę w rozmiarze M. Najlepszym wyborem w przypadku rosnącego nastolatka będzie poduszka regulowana, posiadająca wkładkę, którą możesz dołożyć, gdy dziecko podrośnie, np. Sissel Plus lub Sissel Soft Plus.

 

Wybór poduszki dla nastolatka to ważna sprawa - warto rozważyć wszystkie możliwości, żeby mieć pewność, że młody człowiek śpi w dobrej pozycji, wstaje wypoczęty i pełen energii do nauki.

 

Na koniec jeszcze jedna rada - dzięki poduszce możesz również zadbać o prawidłową pozycję dziecka podczas siedzenia. Mowa o specjalnej poduszce sensomotorycznej, która dzięki swej unikalnej konstrukcji wymusza ciągłe balansowanie ciałem i sprzyja osiągnięciu prawidłowej pozycji, równocześnie trenując mięśnie. Możesz sięgnąć np. po Sissel Sitfit o średnicy 33 cm, która jest idealna dla dzieci i nastolatków.