Jaka poduszka dla starszej osoby?

Poduszka ortopedyczna dla seniora

 

Seniorzy często skarżą się na powracający ból pleców. Stanowią najliczniejszą grupę dotkniętą tym problemem. Bóle kręgosłupa u osób starszych wiążą się z różnymi chorobami bądź są efektem wcześniejszego trybu życia, często pełnego intensywnej pracy fizycznej lub innych obciążeń.

 

Jak więc pomóc starszej osobie zadbać o kręgosłup? Dobrze jest zapewnić seniorowi odpowiednią dawkę ruchu, zadbać, aby unikał dźwigania, a także zachowywał właściwą postawę podczas siedzenia, chodzenia i leżenia. Aby wypełnić ten ostatni punkt, nie wystarczy dbałość o samo ułożenie ciała. Aby uzyskać właściwą pozycję podczas leżenia, konieczne jest zapewnienie ciału odpowiedniego podparcia. A takie może dać tylko dobrze dobrana poduszka.

 

Jaką poduszkę wybrać dla seniora? Czym kierować się podczas zakupu? Jakich poduszek unikać? Podpowiadamy.

 

 

Jak właściwie dobrać poduszkę dla seniora?

 

Właściwie dobrana poduszka powinna spełniać kilka kryteriów. Wygodne spanie zapewni tylko taka poduszka, która:

 

- podpiera głowę i szyję tak, aby naturalne krzywizny kręgosłupa zostały zachowane,

 

- zmniejsza obciążenie odcinka szyjnego i napięcie mięśni przykręgosłupowych, dzięki czemu ograniczy odczuwanie bólu w tym obszarze,

 

- prawidłowo podpiera odcinek szyjny kręgosłupa, a także głowę i barki,

 

- jest dostosowana do budowy ciała osoby, a także pozycji, w której śpi.

 

Poduszka powinna być więc dobierana indywidualnie. Nawet jeśli znajoma właśnie kupiła sobie nową poduszkę i zachwala, jak dobrze się jej na niej śpi, nie oznacza to, że będzie ona tak samo dobra dla każdego. Wiele zależy od budowy ciała i indywidualnych upodobań. Doskonale sprawdzają się tutaj poduszki ortopedyczne, które dostępne są w różnych rozmiarach i szerokościach, a także produkowane są z różnorodnych materiałów - nie tylko syntetycznych, ale też naturalnych. Kupując więc poduszkę dla starszej osoby, warto kierować się kilkoma ważnymi wskaźnikami.

 

●     Szerokość barków

Osoby o szerszych ramionach potrzebują wyższej poduszki, a te o węższych - niższej. Oceniając szerokość barków, należy zmierzyć je od podstawy szyi do kości ramiennej. Osoby o wąskich (około 12 cm) lub średnich ramionach (około 12-14 cm), powinny wybierać poduszki niższe, w rozmiarze M. Dla osób o szerszych barkach (więcej niż 14 cm) polecane są poduszki w rozmiarze L.

 

Jeśli masz wątpliwości, jaką poduszkę wybrać, możesz sięgnąć po poduszkę regulowaną. Takie rozwiązania są zwykle nieco droższe, jednak gwarantują pewny komfort użytkowania. Zawierają specjalną wkładkę, którą można w każdym momencie wyjąć lub włożyć i w ten sposób regulować wysokość poduszki, jak np. w przypadku modelu Sissel Deluxe.

 

●     Waga

Wybierając poduszkę, dobrze również zwrócić uwagę na wagę osoby, która będzie na niej spać. Dla drobnych i lżejszych lepiej sprawdzą się poduszki niższe i miększe. Masywne, ciężkie osoby powinny spać na nieco wyższych i twardszych poduszkach, które zapewnią ich ciału właściwe podparcie.

 

●     Wrażliwość

Indywidualne odczucia to bardzo ważna sprawa, gdy chodzi o komfort snu. Nie możesz ich bagatelizować, gdy wybierasz poduszkę dla osoby starszej. Jeśli senior dużo się poci i lubi zdecydowane poparcie, wybierz dla niego poduszkę ze sprężystej pianki poliuretanowej, która jest nieco twardsza, a także zapewnia dużą wentylację, np Sissel Plus.

 

Dla osoby o wrażliwej i delikatnej skórze, lepiej sprawdzą się poduszki z pianki memory, zwanej też pianką z pamięcią. Ten nowoczesny materiał dostosowuje się do kształtu i temperatury ciała, zapewniając równocześnie optymalne podparcie dla kręgosłupa, jak np. w przypadku poduszek marki Valde lub Perdormire.

 

Niektóre osoby nie są zwolennikami syntetycznych wypełnień - nie oznacza to, że mają rezygnować z dobroczynnego kształtu poduszki ortopedycznej. Warto sięgnąć po poduszkę wypełnioną łuską orkiszową lub gryczaną o wyprofilowanym kształcie, np. Balanssen Profiline.

 

●     Pozycja spania

Wybór poduszki powinien być powiązany z pozycją spania. Dla osób śpiących na boku polecamy te o wyprofilowanej, wyższej krawędzi, która tak podeprze głowę, by leżała ona poziomo, np. marki Sissel lub Valde.

 

Osoby śpiące na plecach powinny wybierać poduszki niższe. Nie muszą mieć one głębokiego wyprofilowania. Doskonale sprawdzą się np. Perdormire Moore czy Mollyflex Relax.

 

Jeśli pozycja podczas snu często ulega zmianie, warto sięgnąć po poduszkę uniwersalną, która nada się do spania w każdej pozycji, np. Dr Sapporo Max Plus.

 

A co zrobić w przypadku spania na brzuchu? Tej pozycji szczególnie nie polecamy, zwłaszcza w przypadku osób starszych. To ułożenie nie daje możliwości uzyskania prawidłowej pozycji kręgosłupa. Uciska także narządy wewnętrzne i utrudnia oddychanie. Dla własnego zdrowia należy jej unikać i przyzwyczaić się do spania na boku lub na plecach.

 

●     Stopień twardości materaca

Poduszka i materac powinny ze sobą współpracować, dlatego wybierając poduszkę, weź również pod uwagę twardość materaca, na którym będzie używana. Im miększy materac, tym głębiej ugina się pod naciskiem ciała i wymaga niższej poduszki. Jeśli materac jest twardy, lepszym wyborem będzie wyższa poduszka.

 

 

Na koniec jeszcze jedna rada - wybierając poduszkę dla osoby starszej sprawdź, czy posiada odpowiednie certyfikaty, posiada status wyrobu medycznego, a także jest wolna od szkodliwych substancji, np. fluorowęglanów. Zrezygnuj z tanich, marketowych wyrobów, których pochodzenie nie jest pewne. Postaw na sprawdzone marki - Sissel, Perdormire, Mollyflex, Dr Sapporo, czy Valde.