Dostawa kurierem następnego dnia roboczego
Darmowa dostawa od 299 zł
30 dni na zwrot

Proste nawyki, które poprawią jakość snu - poradnik

 

zdrowy sen

 

 

Sen – wszyscy wiemy, jak bardzo jest ważny, a także jak silnie wpływa na naszą kondycję w ciągu dnia. Wielu z nas jednak nie zastanawia się nad tym, jak ważna jest jego jakość. Pytanie co rozumiemy pod pojęciem „dobra jakość snu”.



Z pewnością większość z Was odpowie, że chodzi o standardowe 8 godzin, jakie powinien przespać każdy dorosły człowiek. Okazuje się jednak, że nawet ta ilość godzin staje się mitem, a śpiący raptem 3 godziny mogą mieć większą energię do działania, niż osoby śpiące 8 godzin. Jak to możliwe?

 

Okazuje się, że najważniejszą kwestią jest wspomniana wcześniej jakości snu, o którą w większości możemy zadbać my sami. Jak? Postanowiliśmy stworzyć i zaprezentować Państwu krótki poradnik na temat poprawy jakości snu.

 

 

10 wskazówek, jak lepiej spać

 

1. Kolacja – minimum dwie godziny przed pójściem spać. Ponadto zadbaj, aby była ona nie tylko pożywna, ale i lekka. Unikaj produktów wysokosłodzonych, a także zawierające dużą ilość tłuszczów. Niewskazane jest również spożywanie przed snem dużej ilości białka, ten składnik, choć tak ważny, lepiej zastąpić błonnikiem. W związku z tym w Twoim menu na wieczór mogą znaleźć się przykładowo sałatka owocowa, lub płatki owsiane. Jeżeli na przykład planujesz zjeść zupę, to nie zabielaj jej śmietaną. Możesz też przygotować sobie sałatkę warzywną, jednak zamiast majonezu do smaku dodaj oliwy.

 

2. Wieczorem unikaj napojów zawierających kofeinę oraz teinę. Późną porą i zwłaszcza po stresującym dniu, najlepiej jest napić się herbaty z melisą. Należy również unikać alkoholu, tu w szczególnych przypadkach może trafić się wyjątek, gdyż zdajemy sobie sprawę, że większość spotkań towarzyskich ma miejsce wieczorem.

 

3. Unikaj telewizora, komputera, oraz smartfonu. Tak, wiemy, że w dzisiejszych czasach może to się wydać trudne, jednak udowodniono, że bijące, ostre światło z tych urządzeń, w połączeniu z treściami powoduje, że zdecydowanie przechodzi nam ochota na sen.

 

4. Traktuj łóżko wyłącznie do spania. Co przez to rozumieć? Jeśli nie możesz zasnąć, to po prostu wstań i przejdź się po pokoju, a gdy już poczujesz się zmęczony połóż się z powrotem. Staraj się również nie jeść w łóżku.

 

5. Masz wannę? To świetnie! Po ciężkim dniu w pracy, warto zafundować sobie ciepłą kąpiel, która odpręża umysł i ciało (w przeciwieństwie do zimnego prysznica).

 

6. Aktywność fizyczna – i tu mamy na myśli nie tylko uprawienie konkretnych dyscyplin sportowych czy ćwiczeń na siłowni, choć to też jest wskazane. Ważne jest jednak możliwie, jak najczęstsze przebywanie na świeżym powietrzu, dlatego 30 minutowy, wieczorny spacer również może okazać się dobrym rozwiązaniem.

 

7. Wyżej wspomnieliśmy o eliminacji urządzeń technologicznych takich, jak komputer, smartfon, czy telefon. W zamian proponujemy przy delikatnym świetle i muzyce poczytać dobrą książkę.

 

8. Staraj się maksymalnie zrelaksować. Choć wiemy, że po stresującym dniu nie jest to łatwe, należy jednak pamiętać, że to właśnie w nocy nasze ciało odreagowuje stres minionego dnia.

 

9. Pozytywne myślenie, gdy nie mogę zasnąć? Chodzi o to, że gdy nie możemy spać zaczynamy się denerwować myśląc o następnym dniu, stres z kolei powoduje brak snu o koło się zamyka.

 

10. Poranne „leżakowanie” niestety nie jest dobre, gdyż rozleniwia organizm i powoduje, że zwyczajnie nam się „nie chce”.

 

Sissel Deluxe Dr Sapporo Jazz