Dostawa kurierem następnego dnia roboczego
Darmowa dostawa od 299 zł
30 dni na zwrot
PAŹDZIERNIK 2020

Sposoby na radzenie sobie z bezsennością w ciąży

Ciąża jest niezwykłym okresem w życiu kobiety. Rosnące w niej nowe życie dostarcza niesamowitych wrażeń, doświadczeń i wzruszeń. Niestety nie zawsze jest tak kolorowo. Czas ten związany jest także z wieloma przypadłościami typowymi dla okresu ciąży. Jedną z nich są problemy ze snem, różnie odczuwane na każdym etapie ciąży. Jak sobie radzić z bezsennością w tym czasie? O tym przeczytasz w naszym wpisie.  

 

Przyczyny problemów ze snem w ciąży

Kobieta w ciąży może mieć problemy zarówno z zaśnięciem, jak i częstym wybudzaniem. Oba problemy są obserwowane na różnym etapie rozwoju płodu. Choć II trymestr jest najcięższy dla przyszłej matki, to jednak już w I trymestrze szalejące hormony mogą dać o sobie znać. 
 

Problemy ze snem w I trymestrze

Główną przyczyną problemów ze snem są hormony. W pierwszym okresie ciąży znacząco rośnie stężenie progesteronu i estrogenów. Kobieta w ciągu dnia odczuwa silne zmęczenie i nieustanną potrzebę snu. Także w nocy nie ma zazwyczaj problemu z zasypianiem. Niestety sen jest bardzo płytki, co może prowadzić do częstego wybudzania się w nocy. 
 

Problemy z zasypianiem w II trymestrze

II trymestr ciąży jest często określany przez kobiety za najlepszy. Wszelkie dolegliwości w postaci np. mdłości typowych dla pierwszego okresu przechodzą. Brzuch kobiety nie jest jeszcze na tyle duży, żeby sprawiał problemy. Dochodzą jednak inne kłopoty, które mogą znacząco odbić się na jakości snu. Zaliczają się do nich problemy z zasypianiem, wygodnym ułożeniem ciała czy tkliwość piersi i skurcze, które mogą w nocy wybudzać.  
 

Bezsenność w III trymestrze

W III trymestrze w spokojnym i niczym nieprzerwanym śnie przeszkadza kobiecie sporych rozmiarów brzuch, który uniemożliwia wygodne ułożenie ciała. Do tego w nocy wybudza częsta potrzeba oddawania moczu spowodowana uciskiem płodu na pęcherz. Wiele kobiet odczuwa ból pleców i nóg spowodowany dużym ciężarem rosnącego w brzuchu dziecka. 
W tym czasie także dziecko może spowodować problemy z zasypianiem. Jego ruchy są już na tyle mocne, że mogą wybudzić nawet z głębokiego snu. Niestety zazwyczaj dziecko najintensywniej porusza się właśnie wtedy, gdy mama chce odpocząć i ułoży się w łóżku. W ciągu dnia jest nieustannie kołysane i zazwyczaj przejawia mniejszą aktywność. 
Warto również wspomnieć o skurczach przepowiadających, które część kobiet odczuwa przez cały III trymestr. Stres związany z porodem i strach przed nim również są częstą przyczyną bezsenności.  

 

Sposoby na bezsenność w ciąży

Niestety leki na bezsenność są niedopuszczalne w okresie ciąży. Kobieta zatem jest skazana na naturalne i domowe sposoby, które mogą jej przyjść z pomocą w walce z bezsennością. 
 
W I trymestrze wielu specjalistów powtarza, że kobieta powinna robić sobie drzemki w ciągu dnia, jeśli odczuwa dużą senność. Inni jednak uważają, że takie postępowanie zaburzy dobowy rytm i wywołuje trudności w zasypianiu w nocy. Z hormonami jednak nie zawsze da się wygrać. Lepiej zatem odpowiedzieć na potrzeby organizmu i uciąć sobie choć jedną drzemkę w ciągu dnia. 
 
W tym czasie warto jednak zadbać o wygodę i prawidłowe ułożenie kręgosłupa. Złe napięcie mięśniowe już w I trymestrze może pogłębić dolegliwości bólowe pod koniec ciąży. Podczas drzemki polecana jest poduszka do spania w ciąży, która dopasuje się do krzywizn ciała i zapewni najlepsze oparcie dla głowy i karku.
 
W poprawie jakości snu w II trymestrze może pomóc przestrzeganie rytmu dobowego i ograniczenie ilości drzemek w ciągu dnia. Sypialnie przed snem warto wywietrzyć i utrzymać w niej temperaturę nie większą niż 21 stopni Celsjusza. Jeśli występują problemy z zasypianiem, można spróbować wypić naturalny napar z melisy czy szklankę gorącego mleka przed pójściem spać. Na jakość snu znacząco zaś wpłynie poduszka ortopedyczna, która polecana jest nie tylko osobom mającym problemy z kręgosłupem. Będzie świetnym rozwiązaniem także dla kobiet w ciąży. Zadba o naturalne ułożenie kręgosłupa i pomoże poprawić jakość snu. 
 
W trzecim trymestrze warto zadbać o relaks przed snem. Duży brzuch już skutecznie i mocno odbija się na niewygodzie podczas nocnego odpoczynku. W tym jednak może pomóc poduszka dla kobiet w ciąży Super Mami. Jej odpowiedni kształt da oparcie dla brzucha, karku i pleców. Dzięki niej kobiecie łatwiej będzie ułożyć się na lewym boku w sposób, który ułatwi zasypianie. Pomoże również zniwelować narastający ból pleców i nóg. 
 
W obniżeniu poziomu stresu związanego z porodem mogą pomóc rozmowy z bliskimi. Oparcie w rodzinie jest w tym czasie najważniejsze. Tylko ono daje kobiecie poczucie bezpieczeństwa tak ważne przed zbliżającym się rozwiązaniem. 
 
Ciąża często jest związana z problemami z zasypianiem i utrzymaniem ciągłości snu. W tym czasie szczególnie ważny jest komfort i prawidłowe ułożenie ciała w nocy, które pomogą zminimalizować napięcie mięśniowe i dadzą kobiecie tak ważny dla regeneracji organizmu sen (więcej na temat poduszek łagodzących dolegliwości przyszłych mam, przeczytasz  w tym wpisie). Już w pierwszym okresie ciąży z pewnością przydadzą się poduszki dla mam, które znajdziesz w naszym sklepie