Czy sport poprawia jakość snu?

Wpływ sportu na sen  jest niezwykle istotny. Co ciekawe, aktywność fizyczna może w tym kontekście przynieść tyle samo pożytku, co szkód. Jak ćwiczyć, żeby się wysypiać? Jakie są zależności między sportem a snem? Zajrzyj do odpowiedzi, które zebraliśmy w najnowszym wpisie.
 

Sen a sport, czyli jaki wpływ ma aktywność fizyczna na to, czy się wysypiamy?

Wpływ sportu na sen jest nieoceniony i to na wielu różnych płaszczyznach. Przede wszystkim regularne ćwiczenia fizyczne, najlepiej o stałych porach dnia, niejako dyscyplinują organizm i sprawiają, że łatwiej jest znaleźć swój naturalny, dobowy rytm biologiczny. Uprawianie sportu rozluźnia też mięśnie (spięte przez cały dzień za kierownicą czy przy biurku), a do tego uczy prawidłowego, świadomego oddychania – dzięki temu nawet podczas snu będziesz lepiej, czyli efektywniej, dotleniać swój organizm. Pozytywne zmęczenie może być też skuteczną receptą na bezsenność. Warto jednak wiedzieć, jak trenować, żeby dobrze spać.
 

Czy wiesz, że… najlepiej na sen działają sporty wytrzymałościowe, uprawiane przez co najmniej godzinę. Świetnie śpią na przykład miłośnicy biegów na dłuższe dystanse, zwłaszcza trenujący w otoczeniu przyrody.
 

Jaka aktywność fizyczna przed snem będzie dobra, a jakiej unikać?

Jak wiesz, wpływ aktywności fizycznej na jakość snu jest ogromny, jednak warto pamiętać o kilku zasadach, które sprawią, że faktycznie lepiej się będziesz wysypiać po wysiłku. Przede wszystkim pamiętaj o tym, żeby ćwiczyć nie później niż 3 godziny przed snem. To optymalny margines czasu, w którym ciało się odpręży po wysiłku, a poziom hormonów wydzielanych przez mózg podczas treningu wróci do normy.
 

Aktywność fizyczna przed snem powinna opierać się na treningu rozciągającym, dotleniającym organizm i uspokajającym go. Lekki jogging w terenie czy na bieżni, swobodny taniec, pilates, a także joga będą znakomity wyborem. Można też zdecydować się na treningi obwodowe czy siłowe, ale tutaj jeszcze bardziej niż w przypadku jogowych asanów należy pilnować odcinka czasu między treningiem a snem.
 

Jeśli chcesz lepiej się wysypiać, zrezygnuj z wieczornych treningów, które w wysokim stopniu pobudzają organizm i stymulują mózg do wydzielania kortyzolu czy adrenaliny. Przykładowo uprawianie boksu na godzinę czy dwie przed snem nie będzie dobrym pomysłem – jeszcze długo po zakończeniu ćwiczeń będziesz czuć pobudzenie, które nie pozwoli Ci zasnąć.
 

Wskazówka ekspertów? Jeśli z jakiejś przyczyny nie możesz zrezygnować z wieczornych treningów, po ich zakończeniu weź odświeżający prysznic, koniecznie zakończony na chłodnej wodzie, która pomoże przywrócić ciału optymalną, sprzyjającą zasypianiu temperaturę.
 

Jak jeszcze zadbać o zdrowy sen? Sprawdzone podpowiedzi sportowców (i nie tylko)

Jeśli chcesz podbić pozytywny wpływ aktywności fizycznej na jakość snu, pamiętaj też o kilku innych wskazówkach, którym są wierni nie tylko sportowcy. Co warto mieć na uwadze?
 

- Po pierwsze to, żeby spożywać ostatni posiłek bezpośrednio po treningu, czyli na około trzy godziny przed snem – dzięki temu Twój organizm będzie mógł w nocy odpocząć, a nie ciężko pracować, trawiąc.

- Po drugie – pomieszczenie, w którym śpisz, należy odpowiednio przygotować. Warto postawić na regularne wietrzenie, zmianę pościeli, stosowanie dyfuzorów aromaterapeutyczych w połączeniu z olejkiem lawendowym, który ułatwia zasypianie.

- Po trzecie – postaraj się nie wprowadzać w stan stresu i napięcia emocjonalnego tuż przed snem, niezależnie od treningów. Ważne rozmowy zostaw na kolejny dzień, nie poprawiaj zadań z pracy, a przede wszystkim postaraj się odłożyć telefon i nie scrollować w łóżku Instagrama czy portali z wiadomościami.

- Po czwarte – w przypadku problemów z zasypianiem warto zwrócić się o pomoc do lekarza, który podpowie, jakie suplementy diety bądź leki należy przyjąć w Twoim przypadku i czy w ogóle jest czym się martwić.
 

Jeśli trenujesz intensywnie, a ciągle masz problemy ze snem i wstajesz “połamany”, zastanów się nad zmianą pozycji, w której zasypiasz lub… poduszki. Warto pokusić się o inwestycję w specjalną poduszkę ortopedyczną do spania z pianki typu memory lub specjalnej sprężystej pianki. Jest tak skonstruowana, żeby jak najlepiej wspierać głowę i kark, pozwalając im odprężyć się w najzdrowszej dla nich pozycji. To ważne zwłaszcza po wysiłku, kiedy Twoje ciało musi skutecznie się zregenerować. Świetnie sprawdzi się na przykład klasyczna poduszka ortopedyczna Sissel Classic, która zapewnia  neutralne ułożenie kręgów. Efekt? Usunięcie nacisku między kręgami, rozluźnienie mięśni i jeszcze zdrowszy, bardziej relaksujący sen.
 

Po przeczytaniu tego poradnika wiesz już, że związek sportu ze snem warto wziąć pod uwagę – zarówno, jeśli intensywnie trenujesz, jak i wtedy, gdy trudno Ci się przekonać do regularnych ćwiczeń. Zastosuj sprawdzone wskazówki, a będziesz spać lepiej i bardziej efektywnie. Po idealne poduszki ortopedyczne do spania zajrzyj do naszego sklepu internetowego!