Dostawa kurierem następnego dnia roboczego
Darmowa dostawa od 299 zł
30 dni na zwrot

Ftalany bardzo szkodliwe dla zdrowia.

Okazuje się, że chemikalia znajdujące się w wielu przedmiotach codziennego użytku, mogą zakłócać prawidłowy rozwój męskich narządów płciowych.

FtalanyFtalany są używane przy produkcji między innymi plastików, substancji ułatwiających smarowanie oraz w rozpuszczalnikach. 

Można je znaleźc praktycznie wszędzie. Znajdziemy je w kosmetykach (dezodorantach, lakierach do paznokci, perfumach, szamponach, sprayach do włósów), w podłogach winylowych, w zabawkach, czy chociażby w foliach do pakowania żywności. 

Zespół naukowców z uniwersytetu w Rochester, w amerykańskim stanie Nowy Jork, przeprowadził badania, z których wynika, że chemikalia te mogą odpowiadać za zakłócenia rozwoju narządów płciowych u chłopców jak i skrócenie okresu ciąży. 

Wyniki prac ukazały się w piśmie Environmental Health Perspectives.

Poprzednie badania przeprowadzone na zwierzętach wskazywały, ze ftalany mogą powodować problemy z rozmnażaniem, poprzez zakłócanie poziomu hormonów. 

Naukowcy z Rochester przebadali 134 chłopców. Stwierdzili oni, że dzieci matek, w krwi których wykryto większe ilości substancji, były bardziej narażone. Wśród zmian, które zaobserwowano, były zmniejszone narządy płciowe oraz mniejsza, oraz przesunięcie ich w kierunku odbytu. 

By doszło do zmian, nie potrzeba było wyjątkowo dużych ilości substancji. Zaobserwowano je już przy stężeniu, które ma około jedna czwarta mieszkanek Ameryki. 

Stojąca na czele zespołu ekspertów profesor Shanna Swan powiedziała, że nawet przy niewielkiej próbie reprezentatywnej było widać wpływ ftalanów na organizm dzieci. 

Brytyjski naukowiec, profesor Richard Sharpe z Edynburga, radzi jednak, by być ostrożnym. Jego zdaniem, by wyniki się potwierdziły, konieczne są dalsze badania. 

Przyznał jednak, że wyniki prac naukowców ze Stanów Zjednoczonych są bardzo ważne: 
"To pierwszy dowód na to, że ftalany mogą mieć niekorzystny wpływ na ludzkie płody". 

Profesor Sharpe dodał, że chemikalia zdają się mieć wpływ na produkcję męskiego hormonu, testosteronu. 

"Testosteron jest absolutnie niezbędny do prawidłowego wytworzenia się wszystkich cech, które odróżniają mężczyzn od kobiet. A dzieje się to jeszcze przed narodzinami." 

"Nie chodzi tu tylko o rozwój genitaliów, ale również na pozostałe tkanki ludzkiego ciała - w tym mózg." 

Do tej pory w Wielkiej Brytanii zakazano stosowania kilku rodzajów ftalanów. W Polsce są dozwolone.

źródło hotnews.pl/artnauka-255.html 

W sklepie e-poduszki.pl oznaczyliśmy produkty wolne od ftalanów
Wolne od ftalanów