Dostawa kurierem następnego dnia roboczego
Darmowa dostawa od 299 zł
30 dni na zwrot
LIPIEC 2022

Jak wiek wpływa na potrzebę snu?

Dlaczego dzieci śpią więcej niż seniorzy? Ile czasu powinien przesypiać dorosły człowiek i czy u każdego długość ta wynosi tyle samo? Jak zadbać o jakość snu niezależnie od wieku? Pytań tego typu można mnożyć bez końca! Na najważniejsze odpowiadamy zbiorczo w tym wpisie. Sprawdź i przekonaj się, jaka jest zależność między długością snu a wiekiem.
 

Sen – niezbędny w każdym wieku. Dlaczego jest tak istotny dla zdrowia?

Pewnie większość z nas wie, że “sen to zdrowie”. Ale czy wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, dlaczego właściwie tak jest? Prawidłowy sen, niczym nie przerywany i odpowiednio długi, jest dla naszego funkcjonowania kluczowy. I to z wielu powodów. Przede wszystkim pomaga przeorganizować wszystkie komórki organizmu, co ma wpływ nie tylko na ich regenerację czy proces “ładowania baterii”, ale też na procesy autonaprawcze, rekonwalescencję i pracę mózgu, z lepszym zapamiętywaniem na czele.
 

Zdrowo wyspani mamy lepszą odporność na choroby, jesteśmy mniej podatni na stres i napięcia emocjonalne, za to łatwiej i skuteczniej osiągamy stan równowagi i spokoju, potrafimy szybciej reagować i myśleć bardziej kreatywnie. Sen nie pozostaje bez znaczenia również na kondycję oraz wygląd sylwetki – oddziałuje także na procesy metaboliczne. Jakie są zależności między ilością snu a wiekiem? Sprawdźmy.
 

Dlaczego seniorzy śpią mniej niż dzieci? Zobacz, jaka jest zależność między zapotrzebowaniem na sen a wiekiem

Zapotrzebowanie na sen z wiekiem zmienia się naturalnie. Noworodki w ciągu pierwszych trzech miesięcy życia potrafią przespać nawet 17 godzin i jak najbardziej powinny mieć zapewnioną taką ilość snu. Roczne i dwuletnie dzieci śpią zazwyczaj 11-14 godzin, do 5. roku życia potrzebujemy mniej więcej 13 godzin snu, z kolei między 5. a 12. rokiem życia czas ten skraca się do około 9-12 godzin.
 

Osobom starszym, po 65. roku życia, najczęściej w zupełności wystarczy 7 godzin, chociaż i ten czas zazwyczaj bywa zdecydowanie krótszy. Z czego wynikają te różnice? Z tego, że małe dzieci mają naturalną potrzebę m.in. zwiększenia poziomu hormonów odpowiedzialnych za wzrost oraz swego rodzaju optymalizacji wszystkich procesów związanych z rozwojem, jakie zachodzą w małym organizmie. W starszym wieku nie jest już to kluczowe dla istnienia i ukształtowania jednostki, a bardziej – dla jej regeneracji.
 

Potrzeba snu a wiek, czyli ile powinien przesypiać dorosły człowiek?

Dorosły człowiek w wieku 18-64 lata powinien przesypiać 7-9 godzin, chociaż dokładna długość zawsze będzie się różnić w zależności od jednostki i jej indywidualnych potrzeb. Niestety, z wielu przyczyn czas ten w dzisiejszych czasach jest najczęściej znacznie skrócony – między innymi z powodu problemów ze znalezieniem właściwego rytmu dobowego czy z pogonią za dodatkowymi godzinami służącymi realizacji kolejnych zadań.
 

Dłuższy sen z kolei niejednokrotnie jest płytki, a my wybudzamy się z niego łatwo i to nawet kilka razy w ciągu nocy. Wiele frustracji dostarczają też problemy z samym zasypianiem, które mogą wywoływać różne czynniki, od nadmiernego wysiłku fizycznego i niewłaściwej diety po poważne choroby, w tym natury psychicznej.
 

Jak zadbać o zdrowy sen niezależnie od wieku?

Sen niezależnie od wieku zawsze wpływa korzystnie na stan i funkcjonowanie organizmu, a także na samopoczucie. Żeby jednak tak było, spać musimy zdrowo – odpowiednio się przygotowując do zasypiania i zapewniając sobie jak najlepsze do tego warunki. Warto pomyśleć o wprowadzeniu już od najmłodszych lat zasady odseparowywania świata zewnętrznego od sypialni, na przykład poprzez niekorzystanie w łóżku z telefonu komórkowego czy nieoglądanie telewizji.
 

Warto też zaopatrzyć się w dostosowane do wieku poduszki ortopedyczne, które pozwolą ciału przyjąć najlepszą dla niego pozycję i będą wsparciem dla mięśni, kręgów i reszty układu kostnego. Najlepsze tego typu poduszki do spania wykonane są z materiałów o optymalnym stopniu sprężystości, hipoalergiczne i bezpieczne w stosowaniu także przez alergików czy osoby ze skórą o wyjątkowej wrażliwości. Dzięki nim sen zdecydowanie będzie bardziej efektywny, głębszy i regenerujący organizm w większym stopniu niż wtedy, gdy korzystamy ze zwykłych, na przykład wypełnionych puchem, poduszek.
 

Jak miałeś okazję się przekonać, zapotrzebowanie na sen z wiekiem się zmienia, nie wspominając o indywidualnych zmiennych, związanych na przykład z chorobami, intensywnością wysiłku fizycznego na co dzień czy z pracą zawodową. Chociaż jednak zależność między ilością snu a wiekiem jest tak ciekawa do prześledzenia, jedno pozostaje niezmienne: sen zawsze powinien być zdrowy i efektywny. Jeśli chcesz porządnie się wyspać i zadbać o swoich bliskich, zajrzyj do naszego sklepu, w którym odkryjesz szeroki wybór ortopedycznych poduszek do spania.