Jak wybrać poduszkę do karmienia noworodka?

Poduszka do karmienia

 

Niedługo zostaniesz mamą? A może już nią jesteś i szukasz sposobu, który uczyni karmienie piersią wygodnym, bezpiecznym i przyjemnym? Z pomocą przychodzi poduszka do karmienia.

 

Wybór tego typu poduszek jest ogromny, jaką więc kupić, żeby rzeczywiście spełniała swoje zadanie? Skorzystaj z naszego poradnika i sięgnij po idealną poduszkę dla siebie i swojego maluszka!

 

 

Jaka powinna być poduszka do karmienia?

 

Wiele mam zastanawia, się, czy warto wydawać pieniądze na poduszkę do karmienia, która posłuży przez kilka miesięcy. Czy nie lepiej skorzystać ze zwykłej poduszki i nie generować zbędnych wydatków? Choć może się wydawać, że zwykła poduszka odpowiednich rozmiarów wystarczy, aby ułożyć dziecko podczas karmienia, w praktyce okazuje się, że to średnio wygodne i niezbyt praktyczne.

 

Gdy korzystasz ze zwykłej poduszki podczas karmienia, wystarczy, że zechcesz w niewielki sposób zmienić pozycję - np. aby sięgnąć po szklankę wody lub pieluszkę tetrową - a całe misterne ułożenie będziesz musiała tworzyć na nowo. By poduszka spełniała swoje zadanie, musi posiadać odpowiedni kształt - jej ramiona mają przylegać do Twojej talii w taki sposób, aby nie przesuwały się w trakcie karmienia. Bardzo ważne jest również właściwe, sprężyste wypełnienie - nie za twarde i nie za miękkie. Musi utrzymywać kształt poduszki, a zarazem dopasowywać się do ciała maluszka.

 

Odpowiednio dobrana poduszka do karmienia pomoże Wam przejść przez ten intensywny czas bez niepowodzeń i zbędnego stresu. Odciąży kręgosłup mamy, zapewni noworodkowi leżenie w naturalnej, zdrowej pozycji, a Tobie da psychiczny komfort, bez zmartwień o prawidłowe ułożenie dziecka na rękach. Dzięki poduszce do karmienia  Twoje dziecko będzie leżeć pod odpowiednim kątem, czyli z głową położoną niewiele wyżej niż reszta ciała, a Ty nie będziesz musiała tego pilnować i poprawiać co chwilę. Będziecie po prostu cieszyć się z każdej chwili spędzonej razem!

 

 

Na jakie cechy warto zwrócić uwagę?

 

Idealna poduszka do karmienia powinna mieć kilka istotnych cech. Na co warto zwrócić uwagę?

 

  • Kształt

Kształt to kluczowa cecha poduszki do karmienia. To właśnie dzięki niemu jest wygodna i bezpieczna - dla Ciebie i dziecka. Powinna przypominać rogalik, mocno przylegać do Twojej talii i nie zsuwać się z niej, tak aby raz położona nadawała się do karmienia w każdej pozycji, bez ciągłego poprawiania przy każdym ruchu. Dzięki temu, maluchowi nie grozi upadek, a Ty możesz w każdym momencie sięgnąć po to, co jest Ci akurat potrzebne w trakcie karmienia - chusteczki, pieluszkę czy butelkę - bo poduszka do karmienia to nie tylko pomoc dla mamy karmiącej piersią.

 

  • Odpowiedni rozmiar

Zbyt mała poduszka nie da odpowiedniego podparcia - zbyt duża - będzie nieporęczna i niewygodna. Idealni wymiar poduszki do karmienia to około 60 x 50 cm.

 

Ważną cechą poduszki jest również jej wysokość. Nie może być zbyt płaska - musi mieć co najmniej kilkanaście centymetrów. Zbyt płaska poduszka nie zapewni dziecku odpowiedniej wysokości i mama będzie się musiała pochylać, aby je nakarmić. Niektóre poduszki, np. Poofi, mają w tym celu delikatnie pogrubioną środkową część, dzięki której maluszek będzie zawsze tuż przy piersi mamy.

 

  • Stabilność

Poduszka stabilna to taka, która pozostaje na swoim miejscu, nawet jeśli sięgasz po różne rzeczy czy zmieniasz pozycję do karmienia. Dzięki temu, odciąży Twój kręgosłup, zapewni wygodę podczas siedzenia, a maluszkowi - poprawną pozycję w trakcie leżenia.

 

  • Materiał

Wszystkie materiały użyte do produkcji poduszki do karmienia powinny posiadać certyfikat Oeko Tex Standard 100 w klasie 1, czyli być dopuszczone do bezpośredniego kontaktu ze skórą noworodka. Nie wystarczy więc zwykła bawełniana poszewka, jeśli nie znasz pochodzenia tego surowca. Najlepszy wybór to bawełna organiczna, która jest nie tylko bezpieczna dla Twojego dziecka, ale też przyjazna dla środowiska.

 

  • Wypełnienie

Najczęstsze wypełnienie poduszek do karmienia to kulki styropianowe lub włókna silikonowe. Ważne, żeby jego ilość była odpowiednia. Zbyt mała ilość wypełnienia sprawia, że poduszka jest zbyt luźna i może wysuwać się spod ciała dziecka, a także nie będzie mieć odpowiedniej wysokości.

 

  • Łatwość czyszczenia

To normalne, że podczas karmienia poszewka szybko się brudzi. Dlatego istotne jest, aby wybrana przez Ciebie poduszka posiadała zdejmowany pokrowiec, najlepiej zapinany na kryty zamek błyskawiczny, który nie będzie drażnił skóry Twojego maluszka. Dzięki temu, łatwo go wyczyścisz i upierzesz. Ważne również, aby tkanina i wypełnienie nie traciły swoich właściwości nawet przy wielokrotnym praniu.

 

  • Wzór

Poduszka do karmienia to stały element wystroju miejsca, gdzie karmisz - salonu, sypialni czy pokoju dziecka. Będziesz patrzeć na nią przez wiele miesięcy, dlatego wybierz taką, która Ci się podoba i pasuje do Twojego otoczenia.

 

 

Tylko do karmienia?

 

Wbrew swej nazwie, poduszka do karmienia może mieć wiele zastosowań i przyda się nie tylko w okresie intensywnego karmienia piersią. Wykorzystasz ją także:

 

- już podczas ciąży, do odciążania odcinka lędźwiowego kręgosłupa podczas siedzenia i leżenia,

- jako leżaczek dla dziecka, również w wózku,

- jako wsparcie pod brzuszek przy nauce podciągania i raczkowania,

- do asekuracji przy pierwszych próbach siadania,

- jako przytulankę i oryginalną ozdobę pokoju.

 

Niezależnie od tego, czy karmisz piersią, czy butelką, poduszka do karmienia pomoże Ci prawidłowo trzymać głodnego maluszka i wygodnie go karmić, bez obawy o ból i przeciążenie kręgosłupa. Wybierz tę najlepszą dla siebie i miej ją zawsze pod ręką!