Jaka poduszka dla osób niskich a jaka dla wysokich?

Poduszka dla wysokiej osoby

 

Poduszka to niepozorny element sypialni, jednak ma kluczowy wpływ na jakość Twojego wypoczynku. Kupienie “pierwszej lepszej” kończy się zwykle problemami ze snem lub porannymi dolegliwościami bólowymi, jak bóle karku, barków czy pleców, które utrzymują się niekiedy przez cały dzień i utrudniają funkcjonowanie. Właśnie dlatego wybór poduszki nie powinien być przypadkowy - ale skąd wiedzieć, jaką poduszkę wybrać dla siebie?

 

Kupując poduszkę powinieneś sugerować się przede wszystkim budową swojego ciała. Inna poduszka sprawdzi się dla osób wysokich, inna - dla niskich. Czym kierować się podczas dobierania poduszki do swojego wzrostu? Podpowiadamy.

 

 

Jak dobrać poduszkę dla niskiej osoby?

 

Poduszka dla niskiej osoby musi być dostosowana do jej gabarytów. Nawet jeśli Twoja znajoma właśnie kupiła sobie nową świetną poduszkę i opowiada Ci, jak dobrze się na niej śpi, nie znaczy to, że taka sama będzie idealna dla Ciebie! W przypadku gdy jesteś niskiego wzrostu, musisz to wziąć pod uwagę również przy wyborze poduszki.

 

Niskie osoby mają najczęściej węższe barki, a także niższą wagę, niż osoby wysokie. Dlatego, poduszka dla niższej osoby powinna nie być zbyt twarda i zbyt wysoka - będzie niewygodna i może powodować bóle karku lub pleców.

 

Dla większości niskich osób idealnym wyborem będą poduszki w rozmiarze M, o wysokości około 11 cm. Lepiej sprawdzą się tu delikatniejsze materiały, takie jak np. pianka memory (z pamięcią), która dostosowuje się do kształtu ciała, np. marki Sissel lub Valde. Jeżeli jesteś zwolennikiem klasycznych rozwiązań, możesz też sięgnąć po puszystą poduszkę z puchu, np. firmy Paradies. Doskonałym wyborem będzie również poduszka z wypełnieniem roślinnym - z łuski gryczanej lub orkiszowej. Takie są poduszki profilowane Balanssen Profiline, których wysokość waha się w granicach 9-11 cm.

 

Gdy pomimo niskiego wzrostu jesteś osobą masywną i barczystą, weź to pod uwagę i wybierz nieco wyższą poduszkę - w rozmiarze L. Jeśli masz wątpliwości, możesz skorzystać z uniwersalnych rozwiązań - poduszek z regulacją, które posiadają wkładkę pozwalającą na dopasowanie wysokości poduszki do swoich potrzeb, np. Sissel Deluxe lub Sissel Plus.

 

 

Jak dobrać poduszkę dla wysokiej osoby?

 

Wysokie osoby są często masywniejsze, a także mają szersze ramiona, niż niskie. Kiedy jesteś postawną osobą, najlepsze dla Ciebie będą poduszki w rozmiarze L, o wyższej krawędzi - około 13-14 cm. Wyższe osoby zazwyczaj czują się bardziej komfortowo na twardszych poduszkach, w które nie będą się zbyt głęboko zapadać.

 

Dobrym wypełnieniem poduszek dla osób wysokich jest pianka sprężysta (poliuretanowa), która dobrze utrzymuje swój kształt, a równocześnie zapewnia dobrą wentylację i pomaga uniknąć pocenia. Wolisz naturalne wypełnienia? Wypróbuj poduszkę z półpuchu, która wykazuje większą sprężystość niż puch. Doskonale sprawdzi się np. poduszka Paradies Crystal o wysokości 18 cm.

 

Kupując poduszkę, wysokie osoby powinny również wziąć pod uwagę jej długość i szerokość. Dla osób słusznego wzrostu dużo lepiej pasować będą poduszki o nieco większych wymiarach, które zapewnią swobodę ruchów, np. ortopedyczna poduszka Sissel Deluxe o zwiększonej szerokości - aż 63 cm, lub poduszka Armedical Exclusive Dream duża o wymiarach 55 cm x 35 cm. Jeśli nie lubisz profilowanych poduszek, proponujemy dużą poduszkę Paradies Softy o wymiarach 70 cm x 80 cm.

 

 

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy zakupie poduszki?

 

Kupując poduszkę, dobrze wziąć pod uwagę również kilka innych czynników:

 

  • Materac

Poduszka i materac w dużej mierze współpracują ze sobą, kiedy śpisz. Dlatego, podczas wyboru poduszki powinieneś wziąć pod uwagę rodzaj posiadanego materaca. Miękki materac zapada się pod wpływem ciężaru ciała, przez co przestrzeń miedzy barkiem i szyją zmniejsza się. Jeśli Twój materac jest miękki, wybierz poduszkę niższą. Do twardego materaca lepiej dobrać poduszkę o wyższej krawędzi.

 

  • Pozycja, w której śpisz

Poduszki dostępne na rynku różnią się kształtem, co pozwala dopasować je do ulubionej pozycji snu. W przypadku gdy najczęściej śpisz na boku, idealna będzie poduszka ortopedyczna o zdecydowanym profilu, np. Sissel lub Valde. Taka poduszka zapewni właściwe wypełnienie przestrzeni między ramieniem, szyją i głową.

 

Lubisz spać na plecach? Lepiej wybierz niższą poduszkę, np. Mollyflex Classic. Pozycja na brzuchu to najmniej korzystne ułożenie, jeśli jednak nie wyobrażasz sobie spać inaczej, wybierz jak najniższą, prawie płaską poduszkę. A co, kiedy często zmieniasz pozycję podczas snu? Sięgnij po poduszkę, która nadaje się do spania w każdej pozycji, np. Dr Sapporo Max Plus.

 

  • Schorzenia i dolegliwości

Jeżeli zdiagnozowano u Ciebie schorzenia kręgosłupa, wady postawy, stany zapalne kości, zwyrodnienia stawów lub inne choroby, przed wyborem poduszki koniecznie skonsultuj się z lekarzem ortopedą lub fizjoterapeutą. Specjalista pomoże Ci ustalić konkretny kształt i rodzaj poduszki i zadecyduje, jakie wsparcie ma ona zapewniać.

 

Jesteś alergikiem? Koniecznie weź pod uwagę, czy materiały, z których wykonano poduszkę są hipoalergiczne i nie zawierają żadnych szkodliwych substancji, np. fluorowęglowodorów.

 

Sen to jedna z najważniejszych potrzeb człowieka - nie zaniedbuj go! Tylko z dobrze dopasowaną poduszką jesteś w stanie wyspać się i wstać rano wypoczęty, zrelaksowany i pełen energii. Dzięki poduszce właściwie dobranej do wzrostu unikniesz niewygody, a także schorzeń, wad postawy i bólu mięśni, szyi, karku, głowy czy pleców.