Kto powinien korzystać z poduszek ortopedycznych?

Poduszki ortopedyczne do spania

 

Praca w pozycji siedzącej lub stojącej, dźwiganie, jazda samochodem, opieka nad dziećmi, a nawet korzystanie z komputerów i telefonów – przeciążają Twój kręgosłup i nasilają dolegliwości bólowe. Codzienne czynności w połączeniu ze snem na zwykłych poduszkach, dają katastrofalne skutki dla Twojego zdrowia. Całe szczęście istnieją “dobre” poduszki - poduszki ortopedyczne.

 

 

Dlaczego powinienem spać na poduszce ortopedycznej?

 

Specjaliści podkreślają, że dolegliwości ze strony kręgosłupa są najczęściej zgłaszane przez pacjentów (niezależnie od wieku). Już niewielkie zmiany w Twoim kręgosłupie i kanale kręgowym, potrafią utrudniać normalne funkcjonowanie. W dodatku większość bólów głowy spowodowana jest właśnie problemami z szyjnym odcinkiem kręgosłupa lub ma charakter napięciowy.

 

Leczenie chorób kręgosłupa jest niezmiernie trudne, czasochłonne i zwykle bardzo kosztowne. Nieleczone choroby często prowadzą do trwałego kalectwa i wycofania z życia społecznego.

 

Poduszki ortopedyczne odciążają kręgosłup i utrzymują jego prawidłowe ułożenie. Nadają się dla każdego, kto ceni swoje zdrowie i dobre samopoczucie. Aby chronić swój kręgosłup, stosuj poduszkę ortopedyczną - w myśl zasady, że lepiej przeciwdziałać niż leczyć. Rewolucyjność poduszek ortopedycznych polega na tym, że dosłownie każdy znajdzie pasującą do jego indywidualnych potrzeb, dolegliwości i budowy ciała.

 

 

 

Poduszka ortopedyczna do siedzenia - kto powinien ją stosować?

 

Twój kręgosłup cierpi, kiedy przez dłuższy czas pozostajesz w tej samej pozycji, a już podwójnie cierpi, jeśli ta pozycja jest nienaturalnie wymuszona. Korzystając z komputera mimowolnie wysuwasz głowę do przodu, a przy korzystaniu z telefonu pochylasz ją w dół. Im dłużej i częściej tak robisz, tym bardziej narażasz się na bolesne napięcia w obrębie głowy, szyi i barku. One zaś prowadzą do uszkodzenia krążków międzykręgowych i bolesnego ograniczenia ruchów. Z czasem prowadzi to do zatracenia naturalnej krzywizny - tzw. lordozy szyjnej. Sytuacja wygląda tak samo, jeżeli pracujesz w pozycji siedzącej lub dużo jeździsz autem.

 

Poduszki ortopedyczne do siedzenia (np. nakładka, klin, poduszka sensomotoryczna, do siedzenia z otworem) utrzymują pozycję siedzenia w najkorzystniejszy - dla anatomii Twojego kręgosłupa - sposób i eliminują skutki pozostawania w jednej pozycji przez długi czas.

 

 

Poduszka ortopedyczna do spania - kto powinien jej używać ?

 

Zastanawiasz się czemu rano wszystko Cię boli i nadal jesteś zmęczony? Jednym z powodów może być niewłaściwe ułożenie kręgosłupa podczas snu. Głównym źródłem bólu najczęściej są już istniejące schorzenia kręgosłupa, bądź choroby neurologiczne. Zwykłe poduszki nie pozwalają na rozluźnienie mięśni i kręgów - śpisz nieefektywnie, a Twoje ciało nie regeneruje się w pełni.

 

Dlatego warto profilaktycznie korzystać z poduszek ortopedycznych, które działają też leczniczo bądź wspomagająco, w takich przypadkach jak:

 

- zwyrodnienie kręgosłupa,

- zespół bólowy odcinka szyjnego,

- zespół bólowy barku,

- zbyt silne lub za słabe napięcie mięśni,

- stopniowa utrata naturalnych krzywizn kręgosłupa,

- zniszczenie stawów międzykręgowych,

- wzrost osteofitów i kostnienie więzadeł,

- dyskopatii,

- fibromialgia,

- dyskopatia,

- neuroborelioza,

- artroza,

- bóle migrenowe i napięciowe bóle głowy,

- nerwica,

- bezdech senny,

- chrapanie,

- odleżyny.

 

 

Czy niemowlęta i dzieci powinny korzystać z poduszek ortopedycznych?

 

Noworodki i niemowlęta mają wyjątkowo delikatne główki - kości czaszki są miękkie i zrastają się stopniowo. W trosce o Twojego maluszka wybierz poduszkę ortopedyczną specjalnego przeznaczenia - która chroni główkę dziecka przed odkształceniami lub zredukuje już istniejące spłaszczenie.

 

Poduszeczka przydaje się, kiedy niemowlę ma katar i kaszel. Wyższe ułożenie główki ułatwia oddychanie i spływanie wydzieliny. Stosując poduszkę, zminimalizujesz ryzyko zakrztuszenia pokarmem - szczególnie, gdy maluszek ulewa lub ma refluks. Pamiętaj, że tradycyjna poduszka nie nadaje się dla niemowląt, bo spanie na niej może grozić nawet uduszeniem.

 

Jeśli martwi Cię, że starsze dziecko spędza mnóstwo czasu w pozycji siedzącej (w szkolnej ławce, przy biurku, przy telefonie, telewizji i komputerze) spraw mu poduszkę ortopedyczną do siedzenia i spania. Dzieci i młodzież rosną bardzo intensywnie, a poduszka ortopedyczna gwarantuje ich harmonijny wzrost - przez właściwą stabilizację kręgosłupa.

 

 

Kto nie może spać na poduszce ortopedycznej?

 

Jeśli masz wątpliwości, czy możesz bez obaw używać poduszki ortopedycznej, zapytaj swojego lekarza, czy w obecnym stanie Twojego zdrowia są jakieś przeciwwskazania do jej stosowania.

 

Nie śpij na poduszce ortopedycznej:

 

- podczas zapalenia opon mózgowych,

- po niedawno przebytym udarze mózgu,

- przy mimowolnych skurczach szyi,

- w trakcie noszenia gorsetu ortopedycznego na szyi.

 

Pamiętaj - profilaktyka jest najważniejsza! W szczególności, że zmiany w Twoim kręgosłupie mogą postępować bezobjawowo całymi latami, by w końcu przysporzyć Ci ostrego, przewlekłego bólu lub choroby zwyrodnieniowej. Poduszki towarzyszą człowiekowi przez całe życie, dlatego wybieraj mądrze - pozwól poduszce ortopedycznej profesjonalnie zająć się Twoim zdrowiem lub podaruj ją komuś bliskiemu.