Dostawa kurierem następnego dnia roboczego
Darmowa dostawa od 299 zł
30 dni na zwrot
LIPIEC 2021

Poduszki ortopedyczne - czy warto się męczyć podczas przyzwyczajania się do nich?

Skarżysz się na dolegliwości kręgosłupa? A może chcesz zapobiec jego schorzeniom i zadbać o prawidłową postawę? Poduszka ortopedyczna to świetny sposób w obu tych sytuacjach! Pomoże uporać się z bólem i uchroni przed powstawaniem wad postawy. Dlaczego więc niektórzy nadal wahają się przed jej zakupem?

 

W internecie można znaleźć opinie, że poduszka ortopedyczna nie dla każdego będzie wygodna, a także, że trzeba się do niej przyzwyczaić. Jest w tym ziarnko prawdy - aby poduszka tego typu była skuteczna i poprawiała jakość snu, musi być nie tylko prawidłowo dobrana, ale też trzeba na niej prawidłowo spać. Nie bez znaczenia jest również fakt, że zmiana poduszki z płaskiej na profilowaną może wymagać pewnego czasu na oswojenie się z nowym kształtem.

Przyzwyczajanie do poduszki ortopedycznej

Śpiąc na tradycyjnej, płaskiej poduszce - czy to z pierza, czy z wypełnieniem syntetycznym - najprawdopodobniej nie zastanawiasz się nad tym, jaką pozycję przyjmujesz. Nie oznacza to, że intuicyjnie przybierany układ ciała jest prawidłowy i służy Twojemu kręgosłupowi.

 

Gdy w Twojej sypialni zagości poduszka ortopedyczna, zmiana może być swego rodzaju szokiem dla ciała. Poduszka ortopedyczna zapewni podparcie w miejscach, gdzie go dotychczas nie było - i kręgosłup potrzebuje czasu, aby przyzwyczaić się do nowego stanu rzeczy. Jeśli gwałtownie zmienisz płaską poduszkę na ortopedyczną, mogą więc pojawić się chwilowe dolegliwości odcinka szyjnego, mięśni szyi i kręgosłupa.

 

Często problem leży też nie tyle w samym ciele, co w Twojej głowie. Układając się w nowej pozycji, skupiasz się na tym, jak leżysz, przez co umysł nie może się wyciszyć i zasypianie zajmuje dłużej. Dobrze więc po przyjęciu prawidłowej pozycji postarać się pomyśleć o czymś przyjemnym i nie koncentrować się na nowym ułożeniu.

 

Te niewielkie dolegliwości u niektórych wcale się nie pojawią, a u innych mogą trwać przez jakiś czas. Problemy znikają maksymalnie po 14 dniach - po tym okresie nie będziesz już chciał wrócić do zwykłej poduszki!

Źle dobrana poduszka prowadzi do bólu pleców

Sukces wygodnego spania na poduszce ortopedycznej tkwi w jej właściwym dobraniu. Wiele tanich poduszek ortopedycznych dostępnych w marketach i sklepach meblowych to produkty uniwersalne, nie posiadające możliwości doboru rozmiaru lub regulacji. A przecież nie wszyscy mamy jednakowe wymiary ciała - wagę, wzrost, szerokość barków. Dopiero gdy poprawnie dopasujesz poduszkę do swoich gabarytów zadziała ona leczniczo na Twoje ciało i pozytywnie wpłynie na samopoczucie.

 

Jeśli wybrałeś poduszkę ortopedyczną i śpisz na niej już jakiś czas, a dyskomfort utrzymuje się, najprawdopodobniej źle ją dobrałeś do swoich wymiarów. Poduszka niedostosowana do indywidualnych potrzeb przynosi - zamiast ulgi - ból i niewygodę, a niekiedy prowadzi nawet do powstawania zwyrodnień kręgosłupa.

 

Profesjonalne poduszki ortopedyczne występują w kilku rozmiarach. Osoby cięższe, o szerokich barkach powinny wybrać rozmiar L, który posiada wyższą krawędź - około 14 cm. Dla drobniejszych i lżejszych najlepiej pasuje rozmiar M o wysokości około 11 cm. Jeśli masz wątpliwości, jaki rozmiar będzie dobry dla Ciebie, lub kupujesz poduszkę np. dla dorastającego dziecka, możesz sięgnąć po poduszkę regulowaną. Jest nieco droższa, jednak daje możliwość dopasowania rozmiaru dzięki wkładce, którą możesz w dowolnym momencie wyjąć lub włożyć.

 

Poduszki ortopedyczne mogą być również wykonane z różnych materiałów. Jeśli wolisz twardsze podłoże lub pocisz się podczas snu, najlepszym wyborem będzie sprężysta pianka poliuretanowa, np. w poduszce marki Sissel. Wolisz delikatniejsze podłoża? Wygodnie będzie Ci na poduszce z pianki z pamięcią, zwanej również pianką memory, która dopasowuje się do kształtu Twojego ciała. Takie poduszki ma w swojej ofercie np. firma Valde.

 

Jeśli jesteś zwolennikiem naturalnych wypełnień, nie musisz rezygnować z korzystnego dla zdrowia kształtu poduszki ortopedycznej. Możesz sięgnąć po profilowaną poduszkę ortopedyczną wypełnioną łuską orkiszową lub gryczaną, np. Balansen Profiline, która świetnie dopasowuje się do ciała, a także zapewnia odpowiednią wentylację.

Jak prawidłowo spać na poduszce ortopedycznej?

Skuteczne działanie poduszki ortopedycznej opiera się przede wszystkim na odpowiednim podparciu odcinka szyjnego. Dlatego, jeśli wybrałeś poduszkę o wysokiej krawędzi, np. Sissel, powinieneś na niej spać na boku - najlepiej lewym.

 

Nie oznacza to, że musisz całkowicie zrezygnować z pozycji na plecach. Istnieją poduszki dostosowane do tego ułożenia, np. Valde ze specjalnymi wycięciami pod szyję i wyprofilowaniem pod głowę, które świetnie sprawdzą się dla osób nietolerujących ucisków wokół szyi.

 

Jedyne ułożenie, którego nie polecamy, to leżenie na brzuchu. W tej pozycji kręgosłup znajduje się w nienaturalnym położeniu, narządy wewnętrzne pozostają ściśnięte, a głowa nienaturalnie wygięta. Nie zrekompensuje tego żadna poduszka - w takim wypadku, warto zmienić nawyki i zacząć spać na boku lub na plecach.