Dostawa kurierem następnego dnia roboczego
Darmowa dostawa od 299 zł
30 dni na zwrot
CZERWIEC 2021

Płaska główka – jak leczyć i zapobiegać?

Płaska główka u niemowlaka nie jest problemem jedynie natury estetycznej. Nieleczona może prowadzić do wad rozwojowych. Istnieje wiele czynników niezależnych od rodziców, które prowadzą do spłaszczenia główki. Jednak szereg zaniedbań ze strony opiekunów również często się do tego przyczynia. Jak zapobiegać i leczyć spłaszczoną główkę u niemowlaka?

Spłaszczona główka u niemowlaka – czy to powód do niepokoju?

Ze względu na umiejscowienie spłaszczenia główki wyróżnia się kilka jego rodzajów:

  • plagiocefalia – spłaszczenie z jednej strony. Występuje najczęściej. Jego przyczyną mogą być zarówno czynniki przedporodowe, jak i poporodowe; 
  • brachycefalia – spłaszczenie potylicy;
  • dolichocefalia – spłaszczenie obustronne, jest to wada wrodzona;
  • kraniosynostoza – nierównomierne spłaszczenie główki, następuje na skutek zbyt szybkiego zrastania się niektórych szwów czaszkowych. Jest to wada wrodzona, którą leczy się jedynie operacyjnie.

Płaska główka, niezależnie od umiejscowienia i rodzaju, w przypadku niepodjęcia żadnych działań może doprowadzić do wad rozwojowych takich jak niesymetryczny rozwój ciała, trwała deformacja twarzy, wada zgryzu, ucisk mózgu czy wady kręgosłupa.

Przyczyny płaskiej główki są różne i nie zawsze rodzice mają na nie wpływ. Często spowodowane są np. złym ułożeniem w łonie matki, które może wynikać z dużej wagi płodu, ciąży mnogiej czy zbyt dużej ilości wód płodowych. Podczas porodu może dojść do komplikacji, które również mogą przyczynić się do spłaszczenia główki np. uszkodzenie mięśnia mostkowo-sutkowo-obojczykowego prowadzące często do kręczu szyi. Jeśli dziecko rodzi się ze zbyt dużym napięciem mięśniowym, również może wpływać to na preferowaną przez niego stronę. Wówczas naturalnie będzie obracało główkę na prawo lub lewo, co również może spowodować spłaszczenie główki. 

Rodzice często nieumyślnie mogą zwiększyć ryzyko wystąpienia płaskiej główki. Przykładowo noszą dziecko zawsze na jednej ręce bądź kładą je zawsze na pleckach – jest to pozycja zalecana przez lekarzy, mająca zmniejszyć ryzyko śmierci łóżeczkowej. Używanie wszelkich kołysek i nosideł, także może trwale odcisnąć się na kształcie głowy. 

Należy pamiętać, że przez pierwsze trzy miesiące życia dziecka, jego główka jest bardzo elastyczna. Kości są jeszcze miękkie, a szwy czaszkowe niezrośnięte. Wszystko to ułatwia przejście dziecka przez kanał rodny podczas porodu. Przez pierwsze miesiące główka dziecka także bardzo szybko rośnie – nawet 2 cm na miesiąc. Wszelkie nieprawidłowości w obrębie czaszki mogą spowodować ucisk na mózg. Jak temu zapobiec?

Jak zapobiec płaskiej główce u niemowlaka?

Przede wszystkim należy zapewnić dziecku możliwość swobodnego ruchu. Nie są zalecane długotrwałe sesje w leżaczkach czy nosidełkach, w których dziecko jest całkowicie unieruchomione. Zamiast tego zalecana jest pozycja na brzuszku, jednak powinna być ona cały czas kontrolowana przez rodzica. Wówczas dziecko wzmacnia mięśnie przykręgosłupowe, a na główkę nie oddziałuje nacisk, który mógłby powodować spłaszczenia.

Ważne jest, aby rodzice zmieniali ręce, na których noszą dziecko. Szczególnie gdy zauważą, że jedną ze stron dziecko bardziej preferuje, należy kłaść maluszka na obu stronach.

Bardzo przydatnym i skutecznym sposobem na zapobieganie płaskiej główce są specjalistyczne poduszki dla niemowląt na płaską główkę. Jednym z czołowych ich producentów jest firma Mimos. W jaki sposób działa i jaką ma budowę?

Poduszka kształtująca główkę jest okrągła, a w środku ma dziurkę. Dzięki temu nie wywiera ona nacisku na tę część czaszki, która bez jej zastosowania dotykałaby materaca. Znacznie redukuje nacisk główki na podłoże i tym samym jest skuteczna w zapobieganiu wystąpienia zarówno plagiocefalii, jak i brachycefalii.

Poduszki tego typu zapewniają dziecku swobodę ruchów. Mogą samodzielnie zmieniać pozycję główki, poruszać szyją. Jest to rozwiązanie także bardzo wygodne dla rodziców. Kładąc dziecko na poduszce Mimos, nie muszą pamiętać o tym, aby zmieniać pozycję dziecka. Zapewnia to maluchowi bezpieczny i spokojny sen nie tylko w łóżeczku, ale i w wózku.

Leczenie syndromu płaskiej główki

W przypadku wystąpienia płaskiej główki najważniejsze jest szybkie podjęcie działania. Im szybciej wada zostanie wykryta, tym łatwiej i szybciej może zostać skorygowana. Należy wówczas udać się do lekarza ortopedy lub fizjoterapeuty, który podpowie sposoby pielęgnacji dziecka i ewentualnie rozpisze ćwiczenia.

Lekarz może także zalecić stosowanie poduszki korygującej kształt główki, np. marki Mimos. Jest to wyrób medyczny, mający certyfikaty potwierdzające jej skuteczność i bezpieczeństwo. Wykonana jest z miękkiego materiału przyjaznego dla dziecka i środowiska. Jej specjalnie zaprojektowany kształt może zatem nie tylko zapobiegać, ale i leczyć płaską główkę dziecka.

Poduszka na płaską główkę jest skutecznym produktem zapobiegającym spłaszczeniu główki u dziecka. W połączeniu z prawidłową pielęgnacją niemowlaka pomoże uniknąć tej wady i zapewnić dziecku prawidłowy rozwój. Poduszka do kształtowania główki służy także do leczenia już występujących wad i jej stosowanie może zalecić fizjoterapeuta.