0

Prawidłowa pozycja podczas siedzenia. Jak i dlaczego warto prawidłowo siedzieć?

Poduszki do siedzeniaCzytelnicy niniejszego artykułu spędzają najprawdopodobniej w pozycji siedzącej - w pracy, przy biurku lub przed komputerem - wiele godzin dziennie. Nietrudno oszacować, że dodawszy do tego godziny spędzone w samochodzie czy też przed telewizorem, w ramach swojego czasu wolnego, spędzamy w tej pozycji większość dnia powszedniego, a więc i większą część naszego życia. Jak wiadomo, pozycja siedząca generuje wyższe obciążenia dla kręgosłupa - na poziomie 140% w porównaniu do pozycji stojącej. Do tego dochodzi niski poziom aktywności fizycznej w skali tygodnia. Dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, człowiek powinien wykonywać od 8 do 10 tys. kroków dziennie. Jednak, jak pokazują realia, człowiek uwikłany w „rzeczywistość biurową” wykonuje szacunkowo jedynie 2 – 3 tys. kroków w ciągu dnia. Sytuacja taka generuje negatywne skutki dla naszego zdrowia i samopoczucia, a tym samym dla jakości funkcjonowania w życiu prywatnym i zawodowym. Wielogodzinne siedzenie odbywające się na przestrzeni wielu lat prowadzi do chorób układu ruchu, które zbierają tak duże żniwo, że uważane są za choroby cywilizacyjne. Aby uniknąć bólów pleców i patologii w obrębie układu ruchu należy bezwzględnie zadbać o prawidłową pozycję podczas siedzenia. Z nieprawidłowej pozycji siedzącej wynikają bynajmniej nie tylko dolegliwości ze strony pleców i kręgosłupa. Wymienić w tym miejscu należy także inne przypadłości, które są bezpośrednim następstwem patologicznego siedzenia. Należą do nich: zaburzenia przepływu krwi - w szczególności w kończynach dolnych, zaburzenia pracy serca i całego układu krwionośnego, zaburzenia trawienia i bóle żołądka, uszkodzenia narządu wzroku, bóle głowy, problemy z koncentracją, czy też ograniczenia prawidłowego, płynnego oddychania. Dolegliwości wynikające z nieprawidłowego siedzenia są więc rozległe i niosą ze sobą inne przewlekłe zaburzenia zdrowotne.

Poduszka ułatwiająca prawidłową pozycję podczas siedzenia.

Z powyższych względów alarmuje się o konieczności przyjmowania prawidłowej pozycji podczas siedzenia. Jak najszybciej powinna się ona narodzić w naszej świadomości. Powszechnie wiadomo bowiem, że zdecydowanie łatwiejsze, mniej kosztowne i mniej dotkliwe jest zapobieganie schorzeniom niż ich leczenie i wielomiesięczna czy nawet wieloletnia rehabilitacja wynikająca z zaniedbań.

Dlatego też w pierwszej kolejności powinniśmy zadbać o odpowiednie siedzisko, zaprojektowane specjalnie z myślą o osobach spędzających długie godziny w pozycji siedzącej. Wygodne miękkie, skórzane fotele, kojarzące się z wytwornymi gabinetami biurowymi, czy nawet zwykłe krzesła biurowe muszą znaleźć dla siebie nowe zastosowanie. Obecnie rynek dysponuje bowiem rozwiązaniami zaprojektowanymi według ściśle określonych zasad ergonomii pracy, z myślą o minimalizacji negatywnych skutków ubocznych tak powszechnego obecnie siedzącego trybu życia. Tu zwracamy się ku fenomenalnym a jednocześnie możliwym do codziennego zastosowania propozycjom producentów poduszek sensomotorycznych Sitfit oraz Sitfit Plus. Są to kapitalne rozwiązania zapewniające tak zwane dynamiczne, a zatem zdrowe siedzenie. Sitfit i Sitfit Plus to wypełnione powietrzem poduszki, których naprężenie podlega indywidualnej regulacji, w zależności od potrzeb i wymagań. Poduszki Sitfit oraz Sitfit Plus wymuszają nieustanną pracę mięśni podczas tej, jak by się wydawało, całkowicie biernej czynności jaką jest siedzenie. Dzięki nim naturalne ruchy ciała, związane między innymi z oddychaniem, nie są ograniczane i mogą przebiegać w sposób płynny i w ich naturalnym rytmie. Poduszki sensomotoryczne optymalizują wyprostowaną pozycję podczas siedzenia i wspierają oraz wzmacniają muskulaturę pleców – jako element prewencji patologii w zakresie kręgosłupa oraz wad postawy. Stosowanie poduszek sensomotorycznych wymusza wypracowanie trwałego nawyku utrzymywania prawidłowej pozycji podczas siedzenia. Na tych poduszkach po prostu nie da się siedzieć inaczej. Aby w pełni wykorzystać ich zbawienne funkcje, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka podstawowych punktów związanych z prawidłową sylwetką podczas siedzenia:

1

Plecy są wyprostowane.

2

Klatka piersiowa wysunięta jest do przodu, a głowa delikatnie uniesiona ku górze. Oczy znajdują się na poziomie monitora, który powinien być oddalony o około 50-70 cm.

3

Stopy mają kontakt z podłożem, a kąt pomiędzy tułowiem i udami wynosi około 90°. Także kąt pomiędzy udami i podudziami wynosi około 90°.

4

Siedzenie ma charakter dynamiczny – oznacza to, że możliwie często zmieniamy pozycję, tak, by odciążać mięśnie i uniknąć ich ciągłego napięcia statycznego. Ten punkt w zasadzie wypełnia za nas właśnie Sitfit oraz Sitfit Plus.

5

Korzystając z Sitfit lub Sitfit Plus możemy regulować stopień stabilizacji sylwetki poprzez wykorzystywanie określonej powierzchni do siedzenia. W przypadku zajmowania całkowitej powierzchni poduszki sensomotorycznej nasze mięśnie wykonują większą pracę w celu stabilizacji tułowia. Gdy natomiast siedzimy na jej krawędzi, pozycja jest stabilniejsza. Zakres pracy mięśniowej możemy regulować także stopniem naprężenia poduszki. Jest to dodatkowy atut i komfort, ponieważ możemy bardzo dokładnie dostosowywać funkcje poduszki do własnych indywidualnych potrzeb.

Nie zapominajmy, że poduszki sensomotoryczne mogą być z powodzeniem wykorzystywane niemal we wszystkich sytuacjach związanych z siedzeniem. Poduszkę Sitfit oraz Sitfit Plus można bowiem umieścić nie tylko na krześle biurowym, ale również na fotelu przed telewizorem, czy też na każdym krześle znajdującym się w naszym domu.

Sitfit oraz Sitfit Plus są łatwo osiągalnym i prostym w zastosowaniu ratunkiem dla naszego kręgosłupa jak i całego aparatu ruchu.

Dr Małgorzata Pasławska

Kulik System Sissel Sitfit Plus Valde S1 Sitta