Dostawa kurierem następnego dnia roboczego
Darmowa dostawa od 299 zł
30 dni na zwrot
LIPIEC 2021

Wstajesz rano z bólem karku ? Zobacz, jak się go pozbyć!

Coraz więcej osób narzeka na nawracające, uciążliwe bóle szyi i karku - które dodatkowo są najpowszechniejszą przyczyną bólu głowy. Zdarza się, że ból promieniuje do ramion (rwa barkowa), rąk lub klatki piersiowej i łopatek (tzw. nerwobóle). Pierwszym znakiem ostrzegawczym od Twojego ciała jest uczucie drętwienia i zastania. Taki ból nasila się, gdy próbujesz poruszyć lub przekręcić głowę. Jak sobie z nim radzić?

Jakie są przyczyny bólu karku i szyi?

Ból pojawiający się sporadycznie to znak, że za długo pozostajesz w tej samej (zwykle nieodpowiedniej) pozycji. Sprzyja temu siedząca praca, jazda samochodem, praca przy komputerze czy pochylanie głowy podczas korzystania z telefonu. Stopniowe nasilanie się i powracanie dolegliwości to sygnał alarmowy, że coś złego dzieje się z odcinkiem szyjnym kręgosłupa.

 

Ból szyi i karku może wiązać się z osłabieniem mięśni kręgosłupa, np. z powodu braku aktywności fizycznej. Lub odwrotnie - z nadmiernej pracy mięśni podczas ćwiczeń fizycznych (np. w postaci nadwyrężenia, naciągnięcia lub po prostu tzw. zakwasów).

 

Stres również może być źródłem pojawienia się dolegliwości bólowych. Jego nadmiar - a zwłaszcza w przewlekłym wydaniu - powoduje naprężanie i napinanie struktur Twojego ciała. Sprzyja też utrzymywaniu niewłaściwej pozycji ciała - z powodu przykurczania mięśni.

 

A może wiercisz się w nocy szukając wygodniejszej pozycji przez co masz problemy z zasypianiem?. Zmiana pozycji spania rzadko przynosi Ci ulgę? Dobrze wiesz, jak to jest czuć się po nocy obolałym, odrętwiałym i ociężałym? Kiedy ból i sztywność karku pojawia się po przebudzeniu, tzn. że, powinieneś zadbać o komfort snu i prawidłowe ułożenie kręgosłupa podczas wypoczynku. Skutkiem długotrwałego przeciążania kręgosłupa jest wyniszczenie jego struktur, czyli postępujących z wiekiem zmian zwyrodnieniowych (np. dyskopatia, osteofity).

Jak pozbyć się bólu karku?

Kiedy zaczyna Cię boleć kark, prawdopodobnie odruchowo pocierasz dłonią bolesne, ścierpnięte miejsce i lekko poruszasz głową i szyją. Twój mózg podświadomie reaguje na bodźce bólowe i w tym automatycznym geście próbuje wyzwolić ciało od bólu. Niestety, często to za mało dla nadmiernie obciążonego organizmu.

 

Jeśli ból pojawia się podczas dłuższego przebywania w tej samej pozycji, to przede wszystkim, należy zmienić pozycję. Sprawdź sam, w jakim stanie są Twoje mięśnie w trakcie odczuwania bólu - będą napięte, twarde, a ucisk palcami dodatkowo zwiększy jego natężenie. Jeśli długo siedziałeś, rozmasuj kark i szyję (sam lub z pomocą któregoś z domowników), stopniowo poruszając przy tym głową i zrób sobie przerwę od siedzenia. Pamiętaj, że taki masaż, należy zaczynać bardzo delikatnie i stopniowo wzmacniać nacisk dłoni.

 

Przespaceruj się, połóż na chwilę lub wykonaj kilka ćwiczeń - dla rozruszania mięśni szyi. Ćwiczenia uwolnią mięśnie od przykurczu i rozluźnią je.

 

Możesz też  pomóc sobie wykorzystując kojące ciepło. Ciepłe okłady i kąpiele rozluźniają mięśnie i eliminują ból napięciowy. Jednak jeśli ból jest spowodowany urazem lub stanem zapalnym, z pomocą przyjdą zimne okłady.

Poduszka ortopedyczna na ból karku i szyi?

Człowiek średnio przesypia 7-8 godzin na dobę - nic dziwnego, że kręgosłup buntuje się wobec przeciążania go niewłaściwą pozycją podczas kilkugodzinnego snu. A przecież sen ma służyć rozluźnieniu i regeneracji całego organizmu!

 

Spanie na zwykłych poduszkach zmusza Twoje ciało do ciągłego napięcia, które bezpośrednio odbija się na zdrowiu i samopoczuciu. Najlepszym rozwiązaniem jest stosowanie poduszki ortopedycznej. Dlaczego?

 

Poduszka ortopedyczna zapewnia prawidłowe ułożenie kręgosłupa szyjnego – utrzymuje jego naturalną krzywiznę w optymalnej pozycji. A odciążając kręgosłup, przyspiesza rozluźnienie i regenerację mięśni, więzadeł i zakończeń nerwowych.

Poduszki ortopedyczne świetnie nadają się do stosowania w ramach profilaktyki prozdrowotnej. Wspomagają leczenie schorzeń kręgosłupa i rehabilitację po urazach czy zabiegach. Dobrze dobrana poduszka ortopedyczna całkowicie wypełnia przestrzeń między szyją a barkiem. Dzięki temu umożliwia Ci komfortowy, efektywny i zdrowy sen.

Co jeśli ból karku powraca?

Jeśli ból nagminnie powraca czy narasta - mimo sprawdzenia różnych sposobów na bóle odcinka szyjnego - warto skonsultować się z lekarzem fizjoterapeutą, który zdiagnozuje przyczyny bólu i nakreśli ścieżkę leczenia. Medycyna oferuje różnorodne zabiegi fizjoerapetutyczne w obrębie kręgosłupa. Są to np. kinezyterapia, kinesiotaping, ultradźwięki, lasery czy elektroterapia.

Nie bagatelizuj sygnałów ostrzegawczych i zadbaj już teraz o swój kręgosłup. Dbając o niego poprawiasz zdrowie i funkcjonowanie całego ciała. Dobrze zacząć od poduszki ortopedycznej, której prewencyjny charakter w stosunku do chorób kręgosłupa, pozwoli Ci zapomnieć o dyskomforcie podczas snu. Dzięki poduszce ortopedycznej wstaniesz wypoczęty, odprężony i pozbędziesz się uciążliwego bólu karku.