Dostawa kurierem następnego dnia roboczego
Darmowa dostawa od 299 zł
30 dni na zwrot
LIPIEC 2021

Dlaczego chrapiemy i czy zmiana poduszki może pomóc?

Masz problem z chrapaniem? A może chcesz pomóc bliskiej osobie, która cierpi na tę dolegliwość? Nawet jeśli wydaje się, że chrapanie jest uciążliwe przede wszystkim dla tych osób, które śpią w towarzystwie chrapiącego, w rzeczywistości za tą przypadłością kryje się wiele groźnych dla zdrowia skutków.

 

Na szczęście, nie jesteś skazany na chrapanie. Zwykle wystarczy zmiana kilku nawyków, aby pozbyć się go raz na zawsze!

Skąd się bierze chrapanie? Najczęstsze przyczyny

Chrapanie nie jest chorobą, ale często wiąże się z różnymi problemami zdrowotnymi. To zaburzenie oddychania podczas snu, które bywa bardzo kłopotliwe - szczególnie dla współmałżonka chrapiącej osoby lub innych, którzy śpią z nią w jednym pomieszczeniu. Wbrew pozorom, chrapanie jest bardzo głośne - jego natężenie wynosi około 80 decybeli. Aby uzmysłowić sobie, jak bardzo uciążliwy może być ten dźwięk, wystarczy porównać go z innymi źródłami hałasu - przykładowo, pracujący odkurzacz to około 70 dB, a przejeżdżający pociąg… 80 dB. Nic więc dziwnego, że chrapanie może spędzać sen z powiek wszystkim domownikom.

 

Uciążliwe odgłosy chrapania są wynikiem utrudnionego przepływu powietrza przez gardło, które znacznie zwęża się podczas snu. Przepływające powietrze wprawia w ruch wiotkie ściany dróg oddechowych, wskutek czego gardziel i język zaczynają wibrować. Jeśli pojawią się czynniki sprzyjające chrapaniu, np. nieprawidłowa pozycja w czasie snu, przepływ powietrza utrzyma się na zbyt niskim poziomie i pojawią się dźwięki chrapania.

 

Skąd bierze się chrapanie? Oto lista najczęstszych przyczyn:

 

●     niedrożność nosa (np. wskutek krzywej przegrody nosowej),

●     przerost migdałków podniebiennych,

●     zbyt duża wiotkość podniebienia miękkiego,

●     przerost nasady języka lub języczka,

●     inne wady wrodzone górnych dróg oddechowych,

●     alergie,

●     nadwaga lub otyłość,

●     spanie na plecach,

●     obniżenie napięcia mięśni, np. w wyniku działania leków,

●     nadciśnienie tętnicze,

●     palenie papierosów,

●     zapalenie zatok,

●     intensywny wysiłek fizyczny w ciągu dnia,

●     duże zmęczenie,

●     nadmierne spożycie alkoholu.

 

Jak pokazuje powyższa lista, przyczyny chrapania mogą być bardzo różne. Statystyki wskazują też, że najczęściej chrapią mężczyźni po 40 roku życia, zwłaszcza jeśli mają problem z nadwagą, nadciśnieniem tętniczym lub palą papierosy. Wiąże się to z odmienną budową męskiej szyi, która jest bardziej umięśniona, a także posiada więcej tkanek, niż kobieca. Kobiety chrapią znacznie rzadziej, choć prawdopodobieństwo tej dolegliwości znacznie wzrasta po menopauzie. Najrzadziej problem chrapania dotyczy dzieci i osób młodych.

Czym grozi chrapanie?

Chrapanie nie zawsze musi być zagrożeniem dla zdrowia, jednak często wiąże się ono z niebezpiecznym bezdechem sennym. To zaburzenie sprzyja rozwojowi licznych chorób, niejednokrotnie bardzo groźnych. Może prowadzić nawet do bezpośredniego zagrożenia życia.

 

Bezdech senny objawia się trudnościami z nabraniem powietrza do płuc. Pomimo, że osoba oddycha, powietrze nie trafia do nich, co pobudza organizm do uruchomienia dodatkowych mięśni oddechowych. W efekcie po bezdechu następuje bardzo gwałtowny wdech. Gdy problem ten pojawia się okazjonalnie, nie ma powodu do niepokoju. Jeśli jednak bezdech pojawia się wielokrotnie w ciągu godziny (np. 10-15 razy), stanowi już poważne schorzenie - zespół bezdechu sennego.

 

Jakie są skutki zespołu bezdechu sennego? Oto, co dzieje się z organizmem obciążony tym problemem:

 

●     każdy pojedynczy bezdech to osobna pobudka dla organizmu - sen nie przynosi więc odpoczynku, jest niespokojny, płytki,

●     tkanki pozostają niedotlenione przez dłuższy czas,

●     wzrasta ciśnienie tętnicze,

●     akcja serca przyspiesza,

●     często występuje intensywne pocenie się,

●     w skrajnych przypadkach osoba zaczyna sinieć i dusić się.

 

Osoby cierpiące na bezdech senny często nie są tego świadome, dlatego tak ważne jest, aby reagować. Jeśli bliska Ci osoba ma taki problem, namów ją na wizytę u specjalisty. Nieleczony bezdech senny może wywoływać wiele chorób, m.in. nadciśnienie, zaburzenia pracy serca (łącznie z zawałem), zaburzenia krążenia mózgowego (co grozi udarem mózgu), cukrzycę, nadwagę, bóle głowy, problemy z pamięcią, a także impotencję.

Jak pozbyć się chrapania?

Wiesz już, że chrapanie może nieść negatywne konsekwencje nie tylko dla domowników, ale też dla zdrowia osoby chrapiącej. Aby pozbyć się tej przykrej i często wstydliwej dolegliwości, warto zmienić kilka nawyków:

 

●     unikaj spania na plecach - w tej pozycji język opada ku tyłowi, co zwiększa ryzyko chrapania,

●     śpij na boku - w tej pozycji łatwiej oddychać,

●     wylecz nos i zatoki - często chrapanie wiąże się z niedrożnością dróg oddechowych,

●     zrezygnuj z używek - zwłaszcza papierosów i alkoholu,

●     zadbaj o prawidłową masę ciała - otyli chrapią częściej i głośniej,

●     śpij regularnie - zasypiaj i wstawaj o regularnych porach i pilnuj, aby spać około 7-8 godzin dziennie,

●     zadbaj o właściwą temperaturę (około 19-21°C) i wilgotność pomieszczenia,

●     nie objadaj się przed snem,

●     zadbaj o wyciszenie się przed snem - unikaj telefonu i telewizora, zamiast tego poczytaj spokojną książkę lub posłuchaj muzyki.

 

Aby dobrze spać, zadbaj również o miejsce do spania. Okazuje się, że wiele osób przestało chrapać dopiero, gdy... zmieniło poduszkę! Najlepiej sprawdzają się tu poduszki ortopedyczne o wyższej krawędzi, które doskonale podpierają szyję, barki i kręgosłup, odciążając mięśnie i ułatwiając oddychanie. Na takiej poduszce doskonale śpi się na boku - a to pozycja, dzięki której najłatwiej uwolnić się od chrapania!