Dostawa kurierem następnego dnia roboczego
Darmowa dostawa od 299 zł
30 dni na zwrot

Jak dobrać poduszkę ortopedyczną do spania?

Powszechność rozwiązań oraz mnogość propozycji dostarcza nie lada kłopotu w wyborze „tej właściwej” poduszki. Mamy nadzieję, że ten krótki artykuł pomoże Państwu w wyborze właściwego produktu.

Jak niepowszechnie wiadomo, powstanie (prawdopodobnie) pierwszej poduszki ortopedycznej przypadło na lata 90. ubiegłego stulecia. Jest ona wspólnym dziełem szwedzkiego małżeństwa, które zapisało się na kartach poduszkowej historii, jako jej twórcy. Potrzeba posiadania takiego udogodnienia wynikła z problemów zdrowotnych małżonki. Powstał więc pomysł, a następnie produkt, który do dziś jest produkowany na szeroką skalę przez firmę Sissel. Potrzeba oraz moda na zdrowie, która zapanowała na świecie, spowodowała rozkwit na ryku poduszek ortopedycznych. Powstały również polskie firmy, jak Dr Sapporo czy Valde, proponujące swoje autorskie rozwiązania.
Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie poduszki proponowane na rynku, to poduszki ortopedyczne.
Główną cechą charakterystyczną poduszek ortopedycznych jest tzw. garb ortopedyczny, którego zadanie polega na podtrzymaniu odcinka szyjnego kręgosłupa, zachowując jego neutralną pozycję i naturalną krzywiznę. Poduszka posiada również część prostą/płaską na wygodne ułożenie samej głowy na odpowiedniej wysokości.

Rodzaje pianek, z których wykonane są poduszki ortopedyczne.

Aktualnie poduszki te produkowane są z dwóch rodzajów pianek poliuretanowych:
- z tzw. pianki sprężystej (inna nazwa: poliuretanowa, elastyczna)
- z tzw. pianki z pamięcią (inna nazwa: memory, visco, visco-elastic, leniwa, foam)
W zależności od producenta, pianki mogą różnić się twardością, elastycznością, gęstością i reakcją na nacisk. Dlatego, aby wybrać właściwą, warto skontaktować się ze sprzedawcą i ustalić, jaki poziom twardości posiada interesująca nas poduszka.

Którą poduszkę ortopedyczną wybrać?

Najważniejszym kryterium, jakim powinniśmy kierować się podczas wybierania poduszki ortopedycznej jest pozycja, w jakiej najczęściej sypiamy.
W przypadku osób śpiących na boku, odpowiednie będą poduszki z wyraźnie zarysowanym garbem i nieco wyższe. Osoby śpiące na boku i na plecach, powinny wybierać poduszki nieco niższe.
Dla osób śpiących tylko na plecach, zalecane są poduszki do spania o delikatniejszym garbie i niewielkiej wysokości.
Niestety osoby śpiące na brzuchu, nie powinny korzystać z poduszek ortopedycznych. Dla tych osób zaleca się spanie na płaskich i bardzo niskich poduszkach.

Jak dobrać rozmiar poduszki ortopedycznej?

Kolejną istotną kwestią w doborze poduszki, jest ustalenie rozmiaru, jaki jest nam potrzebny, aby poduszka spełniała swoje zadanie. Kierujemy się szerokością barku, czyli odległością mierzoną od nasady szyi do główki kości ramiennej. Zasada jest bardzo prosta: szerokość barku powinna być zbliżona do wysokości poduszki (w garbie), przy zachowaniu powyższych wytycznych. Dodatkowym czynnikiem, mającym wpływ na wybór rozmiaru, jest twardość materaca, na którym śpimy. Jeżeli jest on miękki i bark znacząco zapada się podczas snu, wówczas wybieramy niższą poduszkę. Z kolei, gdy materac jest twardy, poduszka musi być nieco wyższa.

Mamy nadzieję, że te kilka wskazówek pomoże Państwu w wybraniu zdrowej i przede wszystkim wygodnej poduszki ortopedycznej.

 

Sissel Plus Sissel Soft Plus Dr Sapporo Bossanova