Dostawa kurierem następnego dnia roboczego
Darmowa dostawa od 299 zł
30 dni na zwrot
LIPIEC 2021

Jak sen wpływa na naszą koncentracje i wyniki?

Gdy pracy przybywa, a zaległości rosną, pojawia się niebezpieczna pokusa - zarwać noc i nadgonić braki. Takie podejście to jednak zabójstwo dla Twojego mózgu! Bez odpowiedniej dawki odpoczynku komórki nerwowe nie oczyszczają się i nie mają możliwości regeneracji.

 

Gdy śpisz za krótko, zaczynasz odczuwać problemy z działaniem mózgu - nie jesteś w stanie się skoncentrować, a Twoje wyniki drastycznie spadają. Dlaczego tak się dzieje? Skracanie snu jest prostą drogą do uszkadzania komórek mózgowych i spadku inteligencji. Niestety, powstałe w ten sposób zmiany są trwałe i skutkują na całe codzienne funkcjonowanie.

 

Niewyspanie ma więc negatywny wpływ nie tylko na Twoje samopoczucie. Już jedna zarwana noc może wywołać nieciekawe skutki, np. w postaci fałszywych wspomnień. Co jeszcze może się stać z Twoim mózgiem, gdy nie dosypiasz?

Sen a działanie mózgu

Skutki negatywnego wpływu braku snu na mózg zostały potwierdzone licznymi badaniami. Wyniki testów przeprowadzanych przez naukowców są jasne - niedobory snu niszczą mózg!

 

Szwedzcy naukowcy, pracujący dla magazynu “Sleep”, badali młodych mężczyzn - najpierw po kilku dobrze przespanych nocach, a następnie po jednej nieprzespanej. Wyniki nie napawały optymizmem - ta jedna noc wystarczyła, aby w ich mózgach pojawiły się białka NSA i S-100B, które świadczą o uszkodzeniach tego narządu. Takie objawy pojawiają się zwykle, gdy organizm jest pozbawiony snu dłużej niż 30 godzin.

 

Do podobnych wniosków doszedł kolejny naukowiec - Michele Bellesi z Universita Politecnica delle Marche w Ankonie. Prowadził on badania na myszach mające na celu poznanie wpływu braku snu na działalność komórek glejowych, które odpowiadają za usuwanie zbędnych elementów z mózgu. W normalnych warunkach komórki glejowe oczyszczają mózg z obumarłych komórek, co jest korzystne dla jego działania.

 

Okazało się, że gdy myszy były wyspane, komórki glejowe były aktywne w 6%. Gdy jednak pozbawiano gryzonie możliwości snu przez długi czas, aktywność “oczyszczających” komórek wzrastała aż do 14%. Ponadto, w takich warunkach niszczyły one nie tylko zbędne komórki, ale również zdrowe. Brak snu może mieć więc powiązania z chorobą Alzheimera, w której wysoka aktywność komórek glejowych jest jednym z podstawowych objawów chorobowych.

Czy brak snu szkodzi również młodym osobom?

Zaniedbywanie nocnego odpoczynku kojarzy się często z młodzieżą i studentami, którzy - nieświadomi konsekwencji - zarywają noce dla dobrej imprezy lub nauki przed egzaminem. Niestety - młodość nie wybacza wszystkiego. Negatywne skutki braku snu dla mózgu dotyczą młodych tak samo, jak starszych.

 

Paradoksalnie, studenci, którzy opóźniają położenie się spać ze względu na naukę, osiągają później gorsze wyniki. Dr Kimberly Fenn z Michigan State University przeprowadziła badania na grupie ponad 100 studentów, których zadaniem było przyjrzenie się fotografiom dotyczącym pewnego włamania, a następnie przeczytanie artykułu na ten sam temat. Tekst i zdjęcia zawierały jednak sprzeczne informacje. Następnie studenci zostali podzieleni na trzy grupy. W pierwszej grupie, uczestnicy badania mogli wyspać się swobodnie. W drugiej, mogli spać maksymalnie 5 godzin. Trzecia grupa została całkowicie pozbawiona możliwości snu.

 

Testy przeprowadzone następnego dnia pokazały, że najgorsze wyniki osiągnęli studenci po nieprzespanej nocy. Nie zapamiętali wielu szczegółów, mylili fakty, a nawet podawali zupełnie nowe informacje. Okazało się więc, że pod wpływem braku snu ich mózgi zaczęły tworzyć fałszywe wspomnienia. Wniosek? Nie warto rezygnować ze snu, ucząc się lub kończąc ważne projekty - może to prowadzić do licznych błędów i słabych osiągnięć. Lepiej rozłożyć pracę na mniejsze części i zapewnić sobie odpowiednią dawkę snu każdego dnia.

Jak mózg ratuje się przed skutkami niewyspania?

Mózg domaga się snu, którego mu nie dostarczasz. To właśnie dlatego, gdy jesteś niewyspany, zaczynasz “zasypiać na siedząco”. Taki stan określa się jako “mikrosny” - powtarzające się, jednosekundowe incydenty zasypiania. Właśnie w ten sposób mózg próbuje ratować się przed niedoborem odpoczynku i uszkodzeniami.

 

Warto pamiętać, że “mikrosny” wiążą się z poważnym niebezpieczeństwem, zwłaszcza jeśli wykonujesz zadania wymagające skupienia i koncentracji. Dotyczy to np. kierowców tirów, którzy często są zmuszani do pracy przekraczającej znacznie dozwolony limit godzin. Niewyspani kierowcy nie reagują odpowiednio wcześnie, co często kończy się wypadkami drogowymi. W podobnej sytuacji są pracownicy kontrolujący maszyny produkcyjne czy piloci - ich błąd może kosztować życie wielu ludzkich istnień.

 

Sen ma ogromne znaczenie dla jakości Twojego życia na jawie. Odpowiednia ilość snu poprawia zdolność zapamiętywania, wspiera koncentrację i pozwala Ci na osiągnięcie lepszych rezultatów - w szkole, pracy i życiu osobistym. Rezygnacja z przesypiania nocy może mieć opłakane skutki. Zaplanuj dobrze swój dzień i ciesz się codzienną dawką snu!