Dostawa kurierem następnego dnia roboczego
Darmowa dostawa od 299 zł
30 dni na zwrot
LUTY 2021

Jakie mogą być przyczyny trudności z zasypianiem?

Coraz więcej osób zmaga się z problemami z zasypianiem i bezsennością. Do tego wiele osób pomimo przespanej nocy wstaje zmęczona, obolała i bez sił. Jakie mogą być tego przyczyny? W dzisiejszym wpisie omówimy najczęstsze przyczyny trudności z zasypianiem.
 

Niski komfort snu

Czy próbowałeś kiedyś zasnąć w trudnych warunkach, na ziemi pełnej kamieni i do tego pochyłej? Z pewnością wiesz, że trudno jest zasnąć na takim podłożu. Jedną z przyczyn trudności w zasypianiu może być właśnie nieodpowiednio dobrany materac. Jednak nie tylko on może utrudnić Ci zasypianie.  
 
Zbyt wysoka temperatura w pokoju lub zbyt niska, a do tego źle dobrane okrycie, które powoduje, że nadmiernie się pod nim pocisz, bądź nie wiesz już, jak otulić swoje zimne stopy, aby choć trochę się zagrzały. Na sam koniec jeszcze przychodzi poduszka. Zbyt wysoka od razu przyprawi Cię o ból karku, zbyt miękka może nawet utrudnić oddychanie, gdy się w nią zapadniesz. Do tego podczas snu nie sposób nie zmienić pozycji. Co na to Twoja poduszka? Czy budziłeś się nieraz, śpiąc na materacu, gdy poduszka leżała obok? 
 
Z łatwością możesz uniknąć tego typu problemów. Aby zapewnić sobie wysoki komfort snu i ułatwić zasypianie, możesz wybrać poduszkę ortopedyczną. Jej odpowiednie wyprofilowanie zapewni Ci naturalne ułożenie kręgosłupa i zniweluje wszelkie napięcia mięśniowe powodujące ból. Szeroka oferta renomowanej marki Dr Sapporo pozwoli Ci dobrać również poduszkę do swoje ulubionej pozycji snu. Pamiętaj, że śpiąc na boku, najlepsze będą poduszki średnie i twarde. Jeśli śpisz na plecach, wybieraj poduszki z niższą wypustką na dole. Śpiąc na brzuchu, najlepiej sprawdzą się małe i płaskie poduszki. 
 

Nadmiar pracy i stres

Dziś wiele osób nie potrafi utrzymać równowagi pomiędzy pracą a odpoczynkiem, choć są to sprawy równie ważne. Nadmiar obowiązków powoduje przewlekłe zmęczenie i stres, które nie pomagają wieczorem zasnąć. Natrętne myśli o rzeczach, których w danej chwili nie możemy zmienić, skutecznie pozbawiają nas możliwości zaśnięcia. Postaraj się przed snem wyciszyć, poukładać myśli, odstresować. Czas spędzony przed dobrą lekturą przy spokojnej muzyce z pewnością będzie dobrym pomysłem. Postaraj się także przed snem zminimalizować dostęp do urządzeń emitujących światło niebieskie, które może Cię niepotrzebnie rozbudzić.  
 

Choroby współistniejące i ciąża

Trudności w zasypianiu mogą powodować także niektóre choroby somatyczne takie jak nadczynność tarczycy, choroby kardiologiczne czy neurologiczne. W ich przypadku stosuj się do zaleceń lekarza, a jeśli problem ze snem będzie się przedłużał, koniecznie mu to zgłoś.
 
Ciąża jest czasem, w którym kobieta również może mieć problemy z zasypianiem. Przyczynami może być brak możliwości wygodnego ułożenia ciała spowodowana dużym brzuchem. W tym pomogą z pewnością odpowiednie poduszki do spania w ciąży, które umożliwią wygodne ułożenie ciała i dadzą podparcie zarówno dla brzucha, jak i pleców.
 

Brak aktywności fizycznej i zła dieta

Na problemy z zasypianiem wpływ ma również niezdrowy styl życia. Zła dieta pełna ciężkostrawnych posiłków, szczególnie zjadanych przed snem, może nie tylko skutecznie utrudnić nam zasypianie, ale także powodować częste wybudzanie. Ponadto źle zbilansowane posiłki mogą powodować niedobór składników mineralnych i witamin mających wpływ na sen i zasypianie, takie jak: witamina D, B12, magnez, wapń lub żelazo. 
 
Brak aktywności fizycznej w ciągu dnia również może przyczynić się do problemów z zasypianiem. Warto zadbać przynajmniej o 30 min aktywności fizycznej, najlepiej na świeżym powietrzu. Porządne zmęczenie fizyczne pomoże Ci także rozładować się i zwalczyć nagromadzone w ciągu dnia napięcie. Zmęczone ciało szybko zapragnie snu, aby się zregenerować. 
 

Brak regularnych godzin snu

Brak regularnych godzin snu to kolejna przyczyna problemów z zasypianiem. Nasz organizm ma swój wewnętrzny zegar, którego dobrze jest słuchać. Jeśli trzymamy się stałych godzin, w których kładziemy się do łóżka i z niego wstajemy, wówczas nasz organizm sam powiadomi o nadchodzącej godzinie snu. Zmęczenie może przyjść nagle i zaskoczyć nas podczas oglądania serialu czy czytania książki. Warto wówczas posłuchać swojego ciała i położyć się spać. Wtedy nie powinieneś mieć problemów z zasypianiem. Jeśli jednak nadal takie występują, nie czekaj, leżąc w łóżku aż zmęczenie i sen same nadejdą. Lepiej wstać, kontynuować swoją aktywność i położyć się, dopiero gdy znów poczujesz się senny.  
 
Ponadto liczne drzemki ucinane w ciągu dnia mogą znacznie przesunąć godzinę, w której ponownie poczujesz się na tyle zmęczony, aby w końcu udać się na nocny spoczynek. 
 
Na niektóre przyczyny problemów z zasypianiem nie mamy dużego wpływu, inne łatwo wyeliminować ze swojego życia. Poprawiając komfort snu, dbając o jego higienę, będziesz mógł cieszyć się długim i efektywnym snem.