Dostawa kurierem następnego dnia roboczego
Darmowa dostawa od 299 zł
30 dni na zwrot
LIPIEC 2021

Od czego zależy wygodny sen?

Chcesz komfortowo się wyspać? Zdrowy, spokojny i regenerujący sen to podstawa dobrego samopoczucia. Nie zastąpi go dieta, tabletki, kawa, herbata czy cokolwiek innego. O czym pamiętać, aby zawsze spać smacznie i zdrowo, a następnie budzić się pełnym energii? Poznaj poniższe sposoby i dowiedz się, od czego zależy wygodny sen.

 

  1. Prawidłowa pozycja podczas snu

To, czy rano będziesz czuć się wypoczęty, czy też obudzi Cię ból kręgosłupa lub szyi, zależy głównie od pozycji, jaką przyjmiesz w czasie snu. Unikaj zwłaszcza spania na brzuchu - w tym ułożeniu Twoje narządy wewnętrzne są ściśnięte, głowa nienaturalnie wygięta, oddech spłycony, a kręgosłup mocno obciążony. Dużo zdrowiej jest spać na plecach lub na boku - najlepiej lewym.

 

  1. Właściwie dobrana poduszka

Przyjęcie właściwej pozycji podczas snu w dużej mierze zależy od dobrze dobranej poduszki. Jeśli śpisz na boku, najlepszym wyborem będzie poduszka ortopedyczna o wyższej krawędzi, której wysokość powinieneś dobrać do swojej budowy ciała, szerokości barków, a także twardości materaca, na którym śpisz. Możesz wybierać spośród poduszek z wypełnieniem sztucznym (z pianki poliuretanowej lub memory) albo naturalnym (np. z łuski orkiszowej). Wolisz spać na plecach? Sięgnij po poduszkę ergonomiczną lub klasyczną, z wypełnieniem z pianki lub puchu - w zależności od swoich upodobań.

 

  1. Odpowiedni materac

Jaki materac jest najlepszy? Odpowiedź nie jest jednoznaczna - każdy potrzebuje innego materaca. Nie opieraj się na opiniach typu “najzdrowsze są twarde materace” lub “materac z pianki to zło”. Kieruj się przede wszystkim swoimi odczuciami i upodobaniami - np. osoby lekkie i drobne zwykle czują się lepiej na bardziej miękkich materacach, niż osoby wysokie lub otyłe, które bardziej “zapadają” się w materac i potrzebują twardszego podłoża.

 

  1. Pościel

Wypełnienie poduszki i kołdry dobierz przede wszystkim do swoich upodobań. Rozkwit przeżywają obecnie wyspecjalizowane tworzywa sztuczne, które sprawiają, że kołdra czy poduszka jest lekka, a zarazem ciepła. Dodatkowo, łatwo uprać ją w pralce. Osoby będące zwolennikami naturalnych materiałów mogą sięgnąć po klasyczne, puchowe rozwiązania w nowoczesnym wydaniu.

Zadbaj również o dobór poszewek - tutaj lepiej zdać się na naturalne materiały, np. bawełnę organiczną lub len.

 

  1. Cisza

Odgłosy dochodzące z zewnątrz mogą utrudniać zasypianie, dlatego zadbaj o odpowiednie wyciszenie sypialni. Okazyjnie możesz skorzystać ze stoperów do uszu, np. jeśli przeszkadza Ci chrapanie partnera.

 

  1. Czyste powietrze

Odpowiednia wentylacja to istotny aspekt każdej sypialni. Nowoczesne, bardzo szczelne okna chronią przed utratą ciepła, ale ograniczają wymianę powietrza. Dopilnuj, aby w oknach zainstalowane były nawiewniki, które zapewnią stały dostęp powietrza bez utraty ciepła. Pamiętaj również o regularnym wietrzeniu pomieszczenia.

 

  1. Właściwa temperatura

Zbyt ciepłe pomieszczenie nie sprzyja zdrowemu spaniu - najprawdopodobniej obudzisz się zmęczony i osłabiony. Temperatura nie powinna przekraczać 21 stopni. Aby uniknąć przegrzewania pomieszczenia, zamontuj termostat (w sezonie grzewczym), a latem użyj rolet odbijających światło i ciepło lub rozważ montaż klimatyzacji.

 

Pamiętaj również, że zbyt zimne pomieszczenie także nie zapewni wygodnego snu, zwłaszcza dla osób ze słabym krążeniem, które skarżą się na zimne stopy lub dłonie. Aby uniknąć konieczności nagrzewania całego pomieszczenia, możesz skorzystać np. z termoforu lub koca elektrycznego.

 

  1. Wygląd sypialni

Na jakość snu ma także wygląd pomieszczenia, w którym śpisz - kolory ścian, oświetlenie, podłoga… Po pierwsze, sypialnia ma podobać się Tobie - to Ty masz się w niej dobrze czuć. Warto jednak wziąć pod uwagę kilka czynników, które uczynią ją bardziej przytulną, przyjazną i sprzyjającą zasypianiu. Podłoga powinna być ciepła i przyjemna w dotyku. Najlepiej sprawdzą się deski, panele lub parkiet - płytki są zbyt zimne (chyba, że masz ogrzewanie podłogowe), a dywan to siedlisko roztoczy i może prowadzić do alergii.

 

Zwróć również uwagę na kolory - otaczaj się ciepłymi beżami, brązami, pomarańczami, zieleniami, żółciami, błękitami, jasnymi szarościami. Zrezygnuj z kolorów ciemnych - fioletów, czerni, szarości. Przytłaczają i mogą powodować agresję.

 

Wybierając światło do sypialni, zrezygnuj z intensywnych, mocnych lamp na rzecz rozproszonego światła pochodzącego z wielu źródeł.

 

To, czy będziesz się regularnie wysypiać i budzić się rano wypoczęty, w dużej mierze zależy od Ciebie - tego, jak wyposażysz swoją sypialnię, a także od Twoich nawyków. Postaraj się wprowadzić w życie powyższe wskazówki, a szybko poczujesz różnicę! Na koniec jeszcze jedna rada - zadbaj o odpowiednią ilość godzin snu - w zależności od indywidualnych potrzeb, od 7 do 9 godzin na dobę.