Dostawa kurierem następnego dnia roboczego
Darmowa dostawa od 299 zł
30 dni na zwrot
MARZEC 2021

6 wskazówek, dzięki którym poranne wstawanie będzie mniej uciążliwe

Czy należysz do osób, którym na dźwięk budzika przebiegają ciarki po plecach? A może nie jesteś w stanie powstrzymać się od ciągłego wciskania opcji drzemki w telefonie? W łatwy sposób możesz zmienić nienawistne poranki w najprzyjemniejszy moment dnia. Nawet wtedy, gdy wstajesz o godzinie 6 rano. Jak to zrobić?

1. Zadbaj o komfort podczas snu z poduszką dr Sapporo

Kiedy się budzisz i od razu czujesz uciążliwy ból karku, pleców lub lędźwi, nic dziwnego, że wolałbyś przedłużyć przyjemny sen pod kołdrą. Pierwszym krokiem ku zmianom jest eliminacja błędów i problemów, które uniemożliwiają Ci czerpanie radości z poranków. W tym wypadku przyczyną jest niewłaściwy materac lub poduszka. 
 
Brak komfortu podczas snu powoduje, że wstajesz obolały. Ponadto może przyczynić się do częstych pobudek w ciągu nocy. A to z kolei przekłada się na to, że wstajesz bardziej zmęczony niż poprzedniego dnia, kiedy kładłeś się do łóżka.
 
Sprawdź stan swojego materaca. Upewnij się, że jest w porządku. Pod głowę z kolei wybierz poduszkę ortopedyczną do spania. Produkt tego typu zalecany jest nie tylko dla osób z wadami postawy czy problemami z kręgosłupem. Jeśli dokucza Ci ból karku, koniecznie wypróbuj specjalnie profilowaną poduszkę z pianki memory. 
 
Przejrzyj ofertę marki dr Sapporo. Jest to renomowany producent poduszek ortopedycznych. Jego produkty wykonane są z najwyższej jakości materiałów. Mają specjalnie wyprofilowany kształt, który pozwala Ci utrzymać prawidłową pozycję kręgosłupa podczas snu. Dzięki temu wstaniesz rano wypoczęty i bez bólu karku czy pleców. A to już pierwszy krok do pokochania poranków.
 

2. Połóż się wcześniej spać

Jeśli wstajesz rano niewyspany, a już po godzinie jedyne, o czym marzysz to sen, być może śpisz zbyt krótko. Dorosły człowiek powinien spać ok. 8 godzin na dobę. W tym czasie organizm jest w stanie w pełni się zregenerować. Jeśli wstajesz wcześnie rano – postaraj się wcześniej iść spać. Dzięki temu poświęcisz więcej czasu na regenerację.
 
Być może Twój napięty plan dnia uniemożliwia Ci wydłużenie nocnego odpoczynku. W takim razie spróbuj popołudniowych drzemek, aby nadrobić braki snu.
 

3. Znajdź idealny moment na pobudkę

To zastanawiające, że kiedy obudzisz się wcześniej np. o 6 rano, jesteś bardziej wypoczęty niż po dłuższym śnie np. do godziny 7. Jak to możliwe? Wszystko zależy od momentu, w którym się przebudziłeś. Twój sen podzielony jest na kilka cykli. Jeden cykl trwa około 90 min. Najlepiej obudzić się pomiędzy cyklami. Najgorszy moment na pobudkę jest w trakcie trwania fazy głębokiego snu. Wówczas budzisz się zdezorientowany i niewyspany.
 
Spróbuj odnaleźć swój idealny moment na pobudkę. Być może wystarczy nastawić budzik 30 min wcześniej lub później, aby poczuć się wypoczętym i zregenerowanym.
  

4. Wyłącz drzemki w budziku

Opcja drzemki w budziku jest bardzo kusząca. W końcu to tylko 10-15 minut dłużej w ciepłym łóżku. Spokojnie zdążysz wziąć prysznic, najwyżej śniadanie zjesz w drodze. “Jeszcze tylko 10 min”. Tobie także takie myśli przechodzą przez głowę, gdy usłyszysz pierwszy sygnał budzika?
 
Postaraj się im nie poddawać. Gdy tylko zadzwoni budzik, wstań z łóżka. Najlepiej wyłącz opcję drzemki, abyś wiedział, że kolejnego sygnału już nie będzie. Dlaczego?
 
Organizm w ciągu tych 10 min może ponownie zapaść w sen, który po krótkim czasie znowu zostanie przerwany. Takie ciągłe pobudki działają jak nocne wybudzanie z powodu zimnych stóp czy hałasów sąsiadów. Nie ma nic lepszego niż spokojny sen zakończony łagodną pobudką. 
 

5. Wstawaj powoli

Kiedy usłyszysz dźwięk budzika, nie wyskakuj z łóżka. Daj sobie czas na spokojne dobudzenie. Otwórz oczy, pomyśl o czymś przyjemnym, co czeka Cię tego dana. Usiądź na łóżku i rozprostuj ręce, nogi, przeciągnij się i dopiero wstań z łóżka. Prawda, że przyjemniej?
 
Bardzo dobrym pomysłem jest także krótka poranna gimnastyka. Nie musisz od razu szykować się na godzinny bieg, czy rozkładać matę do jogi. Wystarczy kilka powolnych skłonów, rozciągnięcie ramion i nóg. Jeśli lubisz jogę, możesz wykonać 3 zestawy asan na powitanie słońca, jednak z pełnym treningiem poczekaj. Zjedz śniadanie, napij się szklanki wody i dopiero pomyśl o dłuższych ćwiczeniach. 
 

6. Znajdź swój poranny rytuał

Postaraj się poranek wypełnić drobnymi przyjemnościami. Niech to będzie smak ulubionej kawy lub herbaty, ciekawy artykuł, który przeczytasz przy śniadaniu ze swojej ulubionej gazety czy lecąca w tle muzyka. Stwórz swój własny rytuał, który zmotywuje Cię do wstania z łóżka. Jeśli będziesz wiedział, ile przyjemnych rzeczy czeka Cię tego dnia, pobudka będzie łatwiejsza. Nie masz tyle czasu rano? Postaraj się przesunąć swoje godziny snu. Połóż się wcześniej, aby o świcie mieć czas na drobne przyjemności. 
 
Poranne wstawanie nie musi być codziennym koszmarem. Dźwięk Twojego budzika nie musi przyprawiać Cię o dreszcze. Wystarczy, że zadbasz o swój komfort podczas snu, wypełnisz swój poranek drobnymi przyjemnościami, a od razu każdy dzień rozpoczniesz w lepszym humorze.